تریدر متعادل – چگونه بین زندگی شخصی و ترید تعادل برقرار کنیم؟

دوره آموزشی بورس بین الملل

ميان تريد و زندگی شخصی تان تعادل برقرار کنيد
تريد کردن صرف نظر از اينکه موفقيت آميز باشد يا خير حرفه پر استرسی است. زمانی که شخصی تريد ميکند چه پولی بدست آورد يا از دست بدهد بايد استرس فراوانی را تحمل کند.
شما ميبايست مانند تمام تريدرهای موفق سعی کنيد تا اين استرس را از بين ببريد. تاکنون نديده ایم که يک تريدر حرفه ای و موفق استرس زيادی داشته باشد. اکثر تريدرهای موفق ريلکس و آرام به نظر ميرسند. يکی از عوامل موفقيت آنها همين بوده است که توانسته اند استرس را از خودشان دور نمايند.

يکی ديگر از نقاط اشتراک تريدرهای بزرگ توانايی آنها برای دست کشيدن از تريد است و اين توانايی از آن جايی ناشی ميشود که آنها در قبال پوزيشن هايشان خونسرد هستند در حالی که بسياری از آنها معاملاتی با حجم چندصد ميليون دلار را مدیریت ميکنند .

در مقابل خيلی از افراد ديگر حتی با معاملات چند هزار دلاری به شدت هيجان زده ميشوند.

اگر شما سعی ميکنيد که قيمتها و بازار را کنترل کنيد در حقيقت وقتتان را هدر داده ايد و نتيجه اش تنها تحمل استرس فراوان است . نگاه کردن ۲۴ ساعته به بازار و در تايم فريم های مختلف بعد از باز کردن پوزيشن هيچ نفعی برای شما ندارد.

در پايان روز معاملاتی تمام نمودارها را ببندید و مابقی وقتتان را صرف ورزش , مطالعه , نوشتن و پياده روی کنید و بطور کامل از بازار دور شوید.

در تمام فعاليتهای اقتصادی لازم است که مدتی را به اينگونه مسايل لازم برای زندگی اختصاص دهيم . از زمانی که سعی کنید تريد را تنها جزيی از زندگی به شمار بياورید و به کارها و تفريحات ديگر هم برسید نه تنها نتيجه معاملاتتان بهتر می شود بلکه از زندگی شخصی تان نيز بيشتر لذت ميبرید.

اما يکبار ديگر رمز موفقيت تريدرهای حرفه ای در اين بازار را با هم مرور ميکنيم .

  • آنها در ابتدا قبول کرده اند که مسئول عملکردشان فقط خودشان هستند و برای موفقيت تصميم گرفته اند تلاش کنند.
  • سيستم مناسبی برای خودشان پيدا کرده اند و آنرا بارها تست نموده اند.
  • برای تمام معاملات و جزييات آن برنامه ريزی دارند و به ان عمل ميکنند.
  • بر روی مسائل اساسی و بنيادی سيستم شان سخت کار ميکنند تا آن را بهينه کنند .
  • به سيستم و قوانين شان اعتماد دارند و در اجرای بی عيب و نقص سيستم شان اعتماد به نفس بالايی دارند.
  • ياد گرفته اند که به اينکار مانند يک بازی نگاه کنند که ميبايست از ان امتياز کسب کنند و هيچگاه موجودی حسابشان را شمارش نکرده و آن را ملاک ارزيابی عملکردشان قرار نميدهند .

اکثر تريدرهای حرفه ای ثروتمند هستند و رمز موفقيت انها در همين است که به اينکار به عنوان يک سرگرمی نگاه ميکنند و ناخوداگاه با کسب امتيازهای بيشتر درآمد هم کسب ميکنند .

آنها ميدانند که نميتوانند هيچ کنترلی بر بازار داشته باشند . تريد کردن تمام چيزی نيست که يک تريدر حرفه ای به ان ميپردازد. آنها هميشه بين تريد کردن و زندگی شخصی شان تعادل را برقرار می کنند.

تريد کردن تنها جزئی از زندگی شماست. اگر تمام تمرکزتان را بر روی فراز و نشيبهای ان قرار دهيد نه تنها نتيجه رضايت بخشی نخواهيد گرفت بلکه باعث خواهيد شد تا از ديگر جنبه های زندگيتان نيز غافل بمانيد.

اگر شما بتوانيد يک ميليون دلار ار اين بازار درآمد کسب کنيد مسلما رضايت بخش خواهد بود اما بايد ديد اين پول به چه قيمتی کسب شده و درمقابل بدست آوردن ان از چه چيزهايی جا مانده ايد. هدف تنها رسيدن به مقصد نيست بلکه چون شما مدت بيشتری را در راه رسيدن به هدف به سر ميبريد در نتيجه نحوه طی مسير نيز بسيار مهم است . شما برای انجام تريدهای موفق نياز داريد تا بعضی اوقات دست از کار بکشيد و تجديد قوا کنيد. بدون توجه به ديگر نيازهای زندگی امکان موفق شدن وجود ندارد.پس سعی ميان زندگی و تريد کردن تعادل ايجاد کنید.

استرس زياد باعث ميشود تا شما نتوانيد از زندگی تان لذت ببريد. سعی کنيد در ذهنتان ده سال اينگونه تريد کردن را مجسم کنيد. به نظر شما بعد از اين مدت شما از نتيجه راضی خواهيد بود حتی اگر ميليونها دلار پول داشته باشيد. تريد کردن مانند مابقی حرفه ها ميباشد. شما ميبايست از ساعت ۹ تا ۵ بعدازظهر سخت کار کنيد و سپس بطور منظم دست از کار بکشيد و به بقيه زندگی تان برسيد .

اگر شما احساس کنيد که ميتوانيد بازار را کنترل کنيد مطمئنا تريد کردن باعث خواهد شد که فکرتان خراب شود و نااميدتان کند. ولی اگر شما برای خودتان قانونی بگذاريد و مثلا بنا به ضرورت سيستم مورد استفاده در طول روز به تعداد معين قيمتها را چک کنيد و تصميم بگيريد بسيار راحت تر خواهيد بود و در غير اينصورت نه تنها وقتتان هدر خواهد رفت بلکه احتمال ارتکاب اشتباه نيز از سوی شما بيشتر خواهد شد.

اگر شما برای معامله سيستم داريد و قوانين آنرا دنبال ميکنيد پس بعد از انجام خريد و فروش اصولا احتياجی نداريد تا مدام قيمتها را چک کنيد. سعی کنيد از وقتتان بطور بهينه استفاده کنيد و آن را با نگاه کردن بی مورد به نمودار هدر ندهيد . فعالیت در بازارهای مالی يک روش عالی برای کسب پول است ولی ما بايد باور کنيم که برای کسب درآمدی قابل توجه ميبايست بصورت قابل توجهی نيز کوشش کنيم. اگر شما يک سهم را به قيمت ۵۰ دلار و به ميزان ۵۰۰۰۰ دلار خريداری کنيد و بعد از يکسال قيمت سهم ۲۰۰ دلار باشد در حقيقت شما ۱۵۰۰۰۰ دلار درآمد کسب کرده ايد . آيا جالب نيست اين ميزان درآمد را با دنبال کردن قوانين و چک کردن بازار تنها برای چند دقيقه در روز بدست بياوريد. اما بسياری از تريدرها زمانی که در مثال فوق قيمت به ۷۰ دلار ميرسد و در حالی که هنوز سيستم سيگنال فروش نداده است سريعا سهم را به فروش ميرسانند و به حساب خودشان سودی را کسب ميکنند اما بعد از مدتی تمام سود بدست آمده را در يک معامله ديگر از دست ميدهند. اگر شما بتوانيد به عنوان يک تريدر زمان مناسبی را برای تريد کردن و اجرای درست قوانين اختصاص دهيد مطمئنا پول زيادی را نيز کسب خواهيد نمود .

 

مقالات مرتبط

سیستم معاملاتی | چگونه يک سيستم معاملاتی مناسب برای خود داشته باشيم + ۶ سوال مهم

اينکه سیستم معاملاتی ترید‌ های موفق چيست و چگونه کار ميکند اصلا مهم نيست و تنها چيزی که اهميت دارد اين است که اين سیستم معاملاتی با خصوصيات فردی آنها همخوانی دارد و آنها از طريق همين سیستم معاملاتی به سود رسيده اند .

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X