پرش لینک ها

جدال بازار سهام آمریکا با تورم در 2022

جدال بازار سهام آمریکا با تورم در 2022

رقابت بازار سهام آمریکا با تورم مبحث مهمی است که در ماه های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده. با توجه افزایش نرخ تورم در سطح کشورهای بزرگ دنیا مانند ایالات متحده آمریکا، دولت ها و سیاستگذاران بانکی و مالی در ماه های اخیر روی به افزایش نرخ بهره و اتخاذ سیاست های انقباضی با هدف مهار تورم آورده اند. جلسه فدرال رزرو در تاریخ ۱۴ و ۱۵ ماه میلادی جاری (June) رویدادی بسیار کلیدی در بازار سهام آمریکا و سیاست های مالی این کشور خواهد بود.

جدال تورم و نرخ بهره

با بیشتر شدن نرخ تورم در ایالات محده آمریکا فدرال و اعلام گزارش CPD یا همان consumer price data که بیانگر نرخ قیمت مصرف کننده است، بار دیگر تنور تورم و راهکارهای مقابله با آن داغ تر شد.

هفته پیش رو محل رویارویی فدرال رزرو و راهکارهای آن در راستای کنترل تورم است. اطلاعات منتشر شده در cpd می تواند روشن کننده مقدار افزایش نرخ بهره احتمالی توسط فدرال رزرو برای این هدف باشد. 

وضعیت شاخص S&P500

علی رغم هفته سختی که برای بازار سهام آمریکا پشت سر گذاشته شد، شاخص S&P500 همچنان ۵ درصد بالاتر از حد پایین ماه گذشته خود که تا حدود ۲۰ درصد پایینتر از بالاترین مقدار یا همان سقف تاریخی (All Time High) خود پایین رفته بود قرار دارد و این شاخص با کاهش ۱ درصدی خود در هفته گذشته ۱۴ درصد از رکورد ۳ ژانویه سال جاری میلادی خود پایینتر قرار گرفته است. 

سهام آمریکا تورم

در حال حاضر سرمایه گذاران و سرمایه داران منتظر اقدامات هاوکیش (Hawkish) فدرال رزور هستند تا تورمی که ریشه در تصمیمات اقتصادی دهه های اخیر آمریکا دارد را مشاهده کنند. آنچه واضح است تمایل سرمایه گذاران به دیدن اقدامات موثر فدرال رزرو در عین سیاست های انقباضی آن، برای بازگشت رونق بیشتر به بازار سهام آمریکا می باشد.

تاثیر تورم بر شرکت های بزرگ سهامی

طبق گفته کارشناسان مالی این روند تورمی با دیدگاهی خوشبینانه طی بازه زمانی میان مدت تا حد معقولی کنترل خواهد شد، اما نکته مهم تاثیر آن بر عملکرد و فروش شرکت ها می باشد. 

آسیب های ناشی از تورم و افزایش نرخ دستمزد برای شرکت های سهامی بزرگتر به مراتب بیشتر از شرکت های متوسط و کوچک می باشد. چرا که نه تنها هزینه های پرسنل و منابع انسانی برای آن ها بیشتر می شود، بلکه هزینه مواد اولیه و زیرساخت های شرکت هم بیش از سایرین برای آن ها افزایش می یابد. 

نتیجه این روند افزایش قابل توجه هزینه ها و ناگزیری از افزایش قیمت محصولات و خدمات این دسته از شرکت های سهامی و حاضر در بازار سهام آمریکا می باشد.

شاخص CPI و نقش فدرال رزرو

شاخص قیمت مصرف کننده یا همان consumer price index که با نماد cpi نمایش داده می شود، پس از انتشار در ماه آپریل سال جاری عددی معادل با ۸.۳ درصد افزایش را نشان داد. عددی که در مقیاس سالانه و در مقایسه با پیش بینی های متداول سالانه کمتر از مقدار تخمین زده شده ۸.۵ درصدی می باشد. 

سهام آمریکا تورم

گزارش نرخ تورم ماه May که روز جمعه منتشر شد یکی از کلیدی ترین داده های اقتصادی پیش از جلسه ۱۴ و ۱۵ جون برای فدرال رزرو است. جلسه ای که پیش بینی می شود بانک مرکزی در نهایت تصمیم به افزایش ۵۰ واحد مبنا برای نرخ ها بگیرد.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن