خودباوری و اعتماد به نفس تریدرها

خودباوری و اعتماد به نفس تریدرها

چگونه بعنوان یک معامله گر اعتماد به نفس داشته باشیم و چرا اعتماد به نفس برای معامله گر ضروری است؟

شما نه تنها مي بايست به سيستم تريدتان اعتماد داشته باشيد بلکه برای انجام معاملات نيز بايد اعتماد به نفس داشته باشيد تا بتوانيد معاملات موفقی داشته باشيد .
تمام معامله گران حرفه ای می گویند که مهمترين اصل برای انجام معاملات موفق داشتن نظم و انظباط در پيروی از قوانين است و اين اصل لازم برای کسب بازدهی در بازار ميباشد. کافيست شما تنها يکی از سيگنالهای سيستم تان را در هنگام ورود و خروج بدرستی اجرا نکنيد در اينصورت پول زيادی را که با سختی بدست اورده ايد از دست خواهيد داد.
اعتماد به نفس زمانی بدست مي آید که شما به کرات تمام قوانين سيستم تان را با نظم و انظباط دنبال کنيد زيرا اين تکرار باعث بوجود آمدن نوعی نگرش مثبت در شما خواهد شد که برای موفقيت به ان احتياج داريد. شايد لازم باشد که هر از چند گاهی مروری بر رفتار و ديسيپلين خود داشته باشيد و به بررسی ان بپردازيد. شما ميبايست در اجرای دقيق سيستم تان مصمم باشيد .

خودباوری و اعتماد به نفس تریدرها

چناچه شما به سيستم تريدتان و جزئيات آن اطمينان نداشته باشيد ، مطمئنا در اجرای آن ناموفق خواهيد بود. دليل اينکه برخی از افراد در اجرای سيستم افراد موفق ناکام ميمانند نيز همين نداشتن اعتماد است. زيرا زمانی که اينگونه سيستم ها در دوره ای زيانده ميشوند شخص خريدار با تصور اينکه سيستم کارايی ندارد آنرا کنار گذاشته و به سراغ سيستم جديدی می رود در حالی که خيلی از تريدرهای ديگر با همان سيستم در حال کسب سود ميباشند. تفاوت انها بااين افراد در اين است که آنها به سيستم خودشان اعتماد دارند و برای ضررهای احتمالی کاملا آمادگی دارند. آنها از قبل خود را برای مواجهه با چنين زيانهايی آماده کرده اند و در هنگام زيان فقط صبر ميکنند تا شرايط مجددا روبراه شود زيرا مطمئن هستند که در اين صورت نه تنها اين ضررهای مقطعی را جبران خواهند کرد بلکه برآيند کارشان سود خواهد بود. اينگونه سيستمها هم سود و هم زيان دارند و مشکل اکثر کسانی که اينگونه سيستمها را ميخرند يا از تريدرهای موفق کپی برداری ميکنند اين است که آنها تحمل ندارند با سيستم بمانند تا دوره زمانی که بصورت اتفاقی دوره زيانده سيستم است و قسمت آنها شده است تمام بشود و دوره سوددهی سيستم فرا برسد و تنها دليل بروز اين مشکل اين است که آنها به اين سيستم اعتماد ندارند.
برای بدست آوردن اعتماد به نفس مهمترين اصل همان سخت کوشی و فعاليت مداوم ميباشد . شما مي بايست آنقدر بر روی بازار و عوامل آن مطالعه کنيد تا متوجه شويد چه مسائلی در اين بازار عادی و چه مسائلی غير عادی ميباشند . اين همان دليلی است که باعث ميشود تا تريدرهای حرفه ای در هنگام مواجهه با يک دوره زيانده به بازار و يا سيستم خودشان بدبين نشوند و اين مسايل را عادی بدانند. همه ما ميدانيم که جورج سوروس يک تريدر بزرگ ميباشد. اين شخص طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ چند صد ميليون دلار پول را از بازار کسب کرد اما در خلال اين مدت او هم دوره هايی را با زيان گذراند. او بارها ضررهای ميليونی را تجربه نمود اما هيچوقت از اين ضررها نگران نشد زيرا او ميدانست که اين زيانها جزء لاينفک بازار و معامله هستند و بايد آنها را هم پذيرفت. بعد از هر شکستی پيروزی در انتظار است و معمولا هر دوره زياندهی نيز بدنبال خود يک دوره سودده در پی خواهد داشت. بسياری از معامله گران روش معامله و سيستم تريدشان را پس از چند معامله زيانده غير کارا می بينند و آن را کنار ميگذارند. اين افراد هيچ وقت اين شانس را ندارند تا از دوره هايی که سودهای بزرگی را می توانستند توسط همان سيستم بدست آورند استفاده کنند.
هر چه را باور داشته باشيم همان را بدست خواهيم آورد. اگر شما فقط بر روی زيان های تان تمرکز کنيد بزودی اعتماد به نفستان را از دست خواهيد داد. پس اگر شما از نتيجه معاملات تان راضی نيستيد بهتر است اعتماد به نفستان را هم بررسی کنيد. هر گاه متوجه شديد احساستان نسبت به تريد بد شده و يا اعتماد به نفستان ضعيف شده معاملات را متوقف کنيد و با مرور گذشته سعی کنيد دليل اين احساس منفی را بيابيد.
دليل اينکه بعضی افراد هيچ وقت نميتوانند در اين بازار موفق شوند
نوع نگاه آنها به بازار است. کسانی که به اين تجارت مانند نوعی قمار نگاه ميکنند از اين دسته اند زيرا اين افراد به هنگام زيان بغير از خودشان همه کس و همه چيز را مقصر ميدانند.
اگر شما باور نداشته باشيد که ميتوانيد پول زيادی را بدست بياوريد ) پولدار باشيد( مطمئنا هيچوقت نميتوانيد پولدار شويد زيرا خود را مستحق آن نميدانيد. بسياری از معامله گران را ديده ام که حسابهای کوچک را تبديل به حسابهای ميليون دلاری کرده اند ولی بعد از مدتی همه آنرا از دست داده اند زيرا آنها هيچگاه باور نداشته اند که ميتوانند چنين پولی را کسب کنند. اصولا نداشتن باور مثبت برای بدست آوردن چنين پولی دليل اصلی اين است که انها توان نگهداری از اين پول را ندارند. شايد بتوان گفت نداشتن اين باور که شما ميتوانيد چنين پولی را از بازار بدست آوريد مانند بمبی است که تمام آن پولهای بدست آورده را نابود ميکند.خودباوری و اعتماد به نفس تریدرها
شما بايد از خودتان بپرسيد که واقعا باورتان نسبت به تريد و معامله گری چيست؟ آيا شما جزو ان دسته افرادی هستيد که مدام به خودشان ميگويند در اين بازی امکان برنده شدن وجود ندارد؟ آيا شما فکر ميکنيد بدست آوردن پول و بازدهی خوب از اين بازار غير ممکن است؟ آيا باور شما واقعا اينگونه است ؟
حالا باور واقعی تان نسبت به تريد را بگوييد. به نظر شما کسب چه مقدار بازدهی در اين بازار امکان پذير است؟ برای بدست آوردن اين بازدهی چه مقدار وقت تلاش و هزينه لازم است که شما بايد صرف کنيد ؟ من در ابتدا که شروع به کار در بازار کردم احساس ميکردم احتياج دارم تا ساعتها کار کنم . اکثر سخنرانی ها را گوش ميکردم , با بروکرم مدام در تماس بودم , گزارشات بازار را ميخواندم , به اخبار گوش ميکردم و … زيرا باور داشتم که بايد سخت کار کنم تا به بازدهی خوب برسم و اين باعث شد تا بعد از مدتها نگرشم به خودم عوض شد و اعتماد به نفس خوبی پيدا کردم.
باورهای شما بايد مناسب و عاقلانه باشند. برای تمام مشکلاتی که هنگام تريد کردن برای شما پيش خواهد آمد راه حلی نيز وجود دارد . تمام تريدرهای حرفه ای به اين مسئله اذعان دارند . انها اگر ببينند که مدتی با ضررهای غير عادی روبرو شده اند شروع به تحليل و بررسی در درون خودشان مينمايند و برای يافتن پاسخ در درون خودشان جستجو ميکنند.

چگونه ميتوان اعتماد به نفس را بالا برد؟

بهترين کار برای بالا بردن اعتماد به نفس فعاليت و کار کردن بيشتر
است. برای شروع بايد بپذيريد که مسئوليت و نتيجه تمام معاملات تان به خود شما مربوط است. سپس بايد تلاش کنيد تا سيستم مناسب خودتان را پيدا کرده و آنرا تست نماييد. هر چقدر در مورد سيستم تان تجربه بيشتری کسب کنيد مطمئنا اعتماد به نفس شما نيز بالاتر خواهد رفت. در اوايل کار سعی کنيد معاملاتتان را با ريسک بسيار کم انجام دهيد. برنامه و دورنمای ۲۰ ساله برای ماندن در بازار در ذهن خود ترسيم کنيد و برای پولدار شدن يک شبه خيال پردازی نکنيد و مطمئن باشيد اين مسئله هنگامی ممکن می شود که شما به امتيازها و پيپهايی که از تريد بدست مياوريد فکر کنيد و نه به مقدار پولی که بدست مياوريد .

خودباوری و اعتماد به نفس تریدرها

 

مقالات مرتبط

سیستم معاملاتی | چگونه يک سيستم معاملاتی مناسب برای خود داشته باشيم + ۶ سوال مهم

اينکه سیستم معاملاتی ترید‌ های موفق چيست و چگونه کار ميکند اصلا مهم نيست و تنها چيزی که اهميت دارد اين است که اين سیستم معاملاتی با خصوصيات فردی آنها همخوانی دارد و آنها از طريق همين سیستم معاملاتی به سود رسيده اند .

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X