ریزش سهام تسلا در جون ۲۰۲۲

ریزش سهام تسلا

ریزش سهام تسلا در جون ۲۰۲۲

ریزش سهام تسلا در جون ۲۰۲۲ پدیده چندان دور از انتظاری نمی تواند باشد وقتی که چالش های پیش آمده برای این شرکت سهامی بزرگ را بشناسیم و از اخبار و رویدادهای پیش روی شرکت های سهامی مطلع باشیم . ماه گذشته یعنی May کاهش ارزش قیمت سهام به ازای ۱۲.۹٪ برای سهم تسلا (TSLA) را در بازار سهام آمریکا به همراه داشت. 

ادامه ریزش تسلا در جون

کاهش یافتن قیمت سهم شرکت تسلا در بازار سهام آمریکا با پایان یافتن ماه May خاتمه پیدا نکرد و در روزهای اولیه ماه میلادی جدید هم مجددا ۷٪ دیگر ریزش کرد. عوامل مختلفی در بازه زمانی منتهی به روزهای اخیر دست در دست هم دادند که امروز بازار سهام آمریکا شاهد این ریزش مستمر برای ارزش این سهم، یعنی شرکت تسلا (TESLA) باشد. 

در اصل در مقایسه با تاریخ مشابه در سال گذشته میلادی، ارزش سهامی این شرکت در حدود ۳۳٪ کاهش یافته است! ریشه این مسئله را می توان مربوط به ارزیابی های درونی شرکت، چالش های پیش آمده برای روند تولید محصولات و همچنین چالش ها و مسائل شخصی پیش آمده برای شخص مدیرعامل، یعنی آقای ایلان ماسک دانست.

چالش های تولید

این شرکت خودروسازی هم مانند سایر رقبا و همکاران خود در سراسر دنیا از مسئله زنجیره تامین مربوط به چیپ های الکترونیکی و نیمه رساناها که در دوران کرونا برای خودروسازان مسئله ساز شده بود، آسیب دیده است. علی رغم تمام مشکلات موجود اما این شرکت توانست مبلغ ورودی درآمدهای خود را به مبلغ ۳.۳ میلیارد دلار برساند و در این شرایط سخت میزان درآمدهای خود را سال به سال افزایش دهد. 

ریزش سهام تسلا

چین مسئله ساز

چین با شیوع مجدد کرونا در این کشور و نیاز به قرنطینه های وسیع دوباره، به زنجیره تامین مواد خام و محصولات و کالاهای بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک دوباره آسیب های مالی و اقتصادی وسیعی آسیب زد. قرنطینه کردن شهرهای شانگهای و پکن که از جمله شهرهای اصلی و مهم در این کشور هستند بیش از پیش به مسئله زنجیره تامین و صنایع آسیب زد. 

تسلا یکی از کارخانه های اصلی خود را در کشور چین قرار داده است، در نتیجه پی بردن به این موضوع که این قرنطینه های جدید چه آسییبی را به روند تولید و از آن مهمتر پاسخ به نیاز مشتریان و از سمت دیگر تامین مواد و کالاهای اولیه برای تولید خودروهای این شرکت چه میزان متاثر از شرایط کشور چین بوده و آسیب خورده دور از ذهن و سخت نیست.

شرایطی که در ماه های اخیر برای تسلا پیش آمده باعث ایجاد دردسرهای متعددی برای این شرکت شده و باعث شده تا در فصل دوم مالی سال ۲۰۲۲ نتواند عملکرد مثبت و جالب توجهی را برای سرمایه گذاران، علاقمندان و مشتریان خود ارائه کند. در بازار سهام آمریکا هم علی رغم علاقمندی تعداد زیادی از تریدرها، شرایط اخیر نتوانست توجه آن ها بر روی این سهم نگهدارد. 

با این حال تسلا بر سر برنامه ریزی خود مبتنی بر افزایش تولید به صورت پله ای در طی چند سال هست و می خواهد طبق برنامه ریزی هایی که اعلام کرده هر ساله به نرخ تولید خود بیافزاید.

ریزش سهام تسلا از روی چارت قیمت (TESLA)

در تصویرهای ذیل چارت قیمت و ریزش سهام تسلا در بازار سهام آمریکا را مشاهده می کنید که می توان برایند مطالب گفته شده پیرامون آن را به خوبی از تغییرات قیمت و روندهای صورت گرفته برای آن دریافت نمود.

ریزش سهام تسلا
ریزش سهام تسلا

در تصویر نکته جالبی وجود دارد. نحوه تغییرات روند و قیمت در بازار سهام آمریکا (در شاخص S&P500) و تغییرات شکل گرفته در چارت برای سهام شرکت تسلا. شدت فاصله تغییرات بر حسب درصد در سه ماهه گذشته را می توان به وضوح در این چارت مشاهده نمود.

ریزش سهام تسلا

صاحب جدید twitter

خریدن شرکت رسانه ای twitter از سمت شخص ایلان ماسک می توانست از دید سرمایه گذاران و سهامداران آسیب هایی را در پی داشته باشد. مهمترین آن ها را می توان نگرانی سرمایه گذاران و سهامداران عمده از عدم تمرکز کافی از سوی آقای مدیر عامل تسلا یعنی ایلان ماسک برای این شرکت دانست.

زیرا که عواملی همچون موقعیت جغرافیایی متفاوت این دو شرکت در آلمان و آمریکا، فضای کاری متفاوت، سطح مسئولیت های متفاوت، عدم تمرکز و نداشتن زمان کافی برای رسیدگی کامل و متمرکز به امور هر دو شرکت، دانست. 

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، کافی بودن بودجه شخصی ایلان ماسک برای خریداری و اداره شرکت بزرگی همچون توئیتر است، این مسئله وقتی اهمیت پیدا می کند که آقای ماسک بخواهد برای تامین نقدینگی مورد نیازش اقدام به کاهش تعداد سهم تحت تملک خودش در تسلا و فروش به غیر بزند، در این صورت شرایط ناپایدار و نامناسبی در این شرکت ایجاد خواهد شد.

پس در نهایت این دو عامل اساسی را می توان باعث نگرانی سهامداران، سرمایه گذاران و افراد اصلی در تسلا دانست، و همچنین از سوی دیگر، ما تریدرهای حوزه بازار سهام آمریکا. 

ریزش سهام تسلا

به عنوان تیر آخر، تصمیمات اتخاذ شده توسط آقای ماسک مبنی بر توقف استخدام های جاری در شرکت و همینطور کاهش حقوق و مزایای کارکنان را می توان آخرین ضربه های وارد شده به این شرکت فعال حوزه تکنولوژی در بازار سهام آمریکا دانست. 

منبع: Yahoo Finance

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

نیم نگاهی به فصل جدید Crypto Currency و فصل ۴ سال ۲۰۲۲

پرونده سال ۲۰۲۲ با روزهای تلخ و شیرینش برای بازار ارز دیجیتال به پایان رسید، اما تبعات فصل مالی ۴ همچنان پابرجا هستند و تاثیر دومینویی ورشکستگی FTX و موش دواندن Binance برای بیرون کردن رقیبش از بازار همچنان دامنگیر معاملات و بازار Crypto Currency هستند. این روند منفی برای بازار ارز دیجیتال چطور شروع شد و چه تبعاتی تا اوایل سال میلادی جدید برای ما خواهد داشت؟ در این مقاله همراه مجموعه ATS‌ باشید.

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۸ بازار سال ۲۰۲۲

هفته پرنوسان و پرهیجان ۱۸ بازارهای مالی با تصمیم افزایش نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا همراه بود. بازار وال استریت واکنش بسیار خوبی به تصمیمات فدرال رزو نشان داد، اما مدت زیادی نتوانست در مقابل روند نزولی بازارهای سرمایه دوام بیاورد.
قرنطینه های چین هم همچنان به کاهش ارزش دلار استرالیا دامن زد و شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا و کاهش ارزش پول انگستان و استرالیا هستیم. تحلیل چرات شاخص S&P به ما می گوید که روند نزولی هنوز تمام نشده اما شاید بتوان در هفته یا هفته های آتی از پوزیشن های Sell به پوزیشن های Buy تغییر رویه بدهیم.
در مقاله و ویدئو اختصاصی مجموعه ATS تحلیل هفتگی بازار و پیش بینی هفته آینده را مشاهده کنید.

بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک در سال ۲۰۲۲

بازار ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری مناسب می دانید؟ اگر یک صندوق سرمایه بزرگ باشید چقدر از سرمایه تحت مدیریت خود را وارد بازار کریپتوکارنسی می کنید؟ آیا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک یا همان Hedge Fund علاقمند به سرمایه گذاری در بازار رمز ارز شده اند و ریسک های آن را می پذیرند؟ در مقاله بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک به بررسی موضوع ورود صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hegde Fund) به حوزه بازار بین المللی ارز دیجیتال می پردازیم.

تحلیل هفته ۲۴ بازار سهام آمریکا

در گزارش تحلیل هفتگی بازار سهام آمریکا در هفته ۲۴ (May,30 تا ۳,June) اهمیت داده های اقتصادی کلان در سراسر کشورهای جهان از جمله استرالیا، آمریکا، اتحادیه اروپا و چین را تحلیل و بررسی می کنیم. هفته گذشته برای شرکت تسلا/Tesla روزهای خوبی نبود اما از سمت دیگر استارباکس / Starbucks، آمازون / Amazon و کاستکو Costco همگی شرایط مثبتی را تجربه کردند.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X