مقایسه چرخه Bearish بیتکوین با ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸

مقایسه چرخه Bearish بیتکوین با 2014 و 2018

بیت کوین در سال اخیر در حدود ۶۵٪ کاهش را در ارزش قیمت معاملاتی خود تجربه کرده است. از زمان آغاز کار Bit Coin در سال ۲۰۰۹ می توان آن را در همه ادوار یک سرمایه گذاری سود ده تلقی کرد، به جز سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ که به ترتیب نزول منفی ۵۸ و منفی ۷۳ درصدی را شاهد بوده است. حالا سوال اینجاست که رویه پیش گرفته شده برای بازار ارز دیجیتال و به خصوص BTC را باید به عنوان یک سال بد دیگر برای آن در نظر گرفت یا صرفا یک دوران گذار و رشد به سوی تحرکات مثبت؟

تحرکات اخیر Bit Coin

از اواخر ماه August تا روز ۷ نوامبر، بیت کوین در یک بازه رنج زدن ما بین ۱۸ تا ۲۱ هزار دلاری قرار داشت و از دیدگاه Price Action دچار Sideways شده بود. با سقوط FTX در این روز، بیت کوین یک بازه رنج زدن جدید اما این بار در دامنه قیمتی پایین تر را آغاز کرد، بازه قیمتی بین ۱۵ تا ۱۷ هزار دلار.

مقایسه چرخه Bearish بیتکوین با 2014 و 2018

انجام این اتفاق سرآغاز یک موج جدید از وقایع غیر قابل پیش بینی برای بازار ارز دیجیتال شد. قیمت معاملاتی بیت کوین ۲۳ درصد ریزش کرد و از ۲۰۶۴۳ به ۱۵۸۴۰ دلار کاهش پیدا کرد. این قیمت از ماه نوامبر ۲۰۲۰ تا کنون پایین ترین قیمت معاملاتی برای بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال بوده است.
با مشاهده اعلام ورشکستگی های صورت گرفته در حوزه Crypto Currency حتی از Block Fi گرفته تا Genesis می توان اینطور برداشت کرد که هر کس که می خواسته از این بازار خارج شود، تا الان خارج شده است.

در چهارشنبه هفته گذشته اما بیت کوین یک حرکت ۳.۴ درصدی کرد و قیمت آن به ۱۷ هزار دلار رسید، حالا سوال اینجاست که الان دقیقا قیمت معاملاتی بیت کوین به چه پارامتر یا پارامترهایی وابسته است؟

تغییرات نرم بیتکوین پس از کرش کردن FTX

اولین نشانه تاثیر مستقیم FTX بر BTC‌ را می توان از تاثیر مثبت ولی نه چندان زیاد گزارش بهتر از انتظار CPI با مقدار ۷.۷ درصد بر بازار ارز دیجیتال متوجه شد. مطابق انتظارها،‌ شاخص S&P500 اما توانست ۶.۷ درصد تحرک را تجربه کند. به دلیل کاهش نقدینگی در بازار ارز دیجیتال برای ارز دیجیتال بیت کوین و همچنین کاهش میزان مارکت کپ آن به ۳۲۲ میلیارد دلار،‌ ارز دیجیتال غالب بر این بازار یعنی بیت کوین، ارتباط کمتری با شاخص Beta نسبت به ریسک حاکم در سیستم دارد.
با Pull back معادل با ۷۷ درصدی از All Time High یا همان ATH بیت کوین، سرمایه گذاران بزرگ یا همان موسسات مالی تمایل خود را برای ورود به بازار از دست داده اند.

تاریخ های مهم برای Bit Coin

در روزهای آینده شاهد انتشار گزارش بعدی CPI در تاریخ ۱۳ دسامبر خواهیم بود و این گزارش می تواند وضعیت ارتباط و تاثیرپذیری بیت کوین با این مولفه اقتصادی را برای ما مشخص کند. از سمت دیگر جلسه FOMC نیز در فردای همان روز یعنی ۱۴ دسامبر برگزار خواهد شد که با برگزاری این جلسه بیشتر و مطمین تر از قبل می توان راجع به پارامترهای تاثیرگذار بر تغییرات بیت کوین تصمیم گیری کرد.

برای مشاهده شاخص دلار بر ارزهای دیجیتال و طلا اینجا کلیک کنید.

چرخه های قیمت بیت کوین پس از عبور از مارکت Bearish

چرخه فعلی که برای چارت قیمت بیت کوین و تغییرات آن شاهد هستیم بسیار مشابه با بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ و همچنین ۲۰۱۸ می باشد. در سال ۲۰۱۸، Pull Back‌ صورت گرفته برابر با ۸۴ درصد بود و به مدت ۳۶۴ روز ادامه داشت. پول بک فعلی که در حال حاضر شاهد آن هستیم ۷۷ درصد است و به مدت ۳۷۷ روز طول کشیده که آغاز آن را از ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی می توانیم در نظر بگیریم.
در واقع، الگوی رفتاری و تغییرات پول بک بسیار مشابه دو دوره رکود و بازار خرسی قبلی هستند، اما این بار با عمقی کمتر.

مقایسه چرخه Bearish بیتکوین با 2014 و 2018

جنبه های مثبت و منفی برای قیمت BTC

با فشارهای فروش قوی که از سمت Grayscale Bitcoin Trust برای پاسخ به تعهدات پرداختی خود و نیاز به تامین بیت کوین دارد و همچنین ماینرها، رنج زدن چارت تکنیکال قیمت بیت کوین می تواند بهترین سناریو قابل پیش بینی باشد. اما اخبار مثبت پیش رو را هم نباید نادیده گرفت.
بیت کوین به عنوان یکی از چند ارز دیجیتال و به عنوان یک دارایی بالای ۲۰۰۰۰ دلار در حال Regulated شدن هست. هلدینگ Fidelity هم اقدام به راه اندازه معاملات ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران خرده فروشی خود در بستر Fidelity Crypto‌ کرده است.
در نهایت، شاخص قدرت دلار یا همان DYX نیز در یک ماه گذشته نزول ۳.۷۸ درصدی داشته است. در همین حین، واحد پولی یورو و پوند انگلیس نیز در سال گذشته در شرایط خوبی نیستند و به ترتیب ۸.۱۳ و ۱۰.۹۰ درصد پایین تر از ابتدای این بازه زمانی قرار گرفته اند. با جمیع این موارد، بیت کوین احتمالا خواهان و خریدارانی را هم در بازه زمانی نزدیک پیش رو، پیدا خواهد کرد.

منبع: Investing.com

 

مقالات مرتبط

نیم نگاهی به فصل جدید Crypto Currency و فصل ۴ سال ۲۰۲۲

پرونده سال ۲۰۲۲ با روزهای تلخ و شیرینش برای بازار ارز دیجیتال به پایان رسید، اما تبعات فصل مالی ۴ همچنان پابرجا هستند و تاثیر دومینویی ورشکستگی FTX و موش دواندن Binance برای بیرون کردن رقیبش از بازار همچنان دامنگیر معاملات و بازار Crypto Currency هستند. این روند منفی برای بازار ارز دیجیتال چطور شروع شد و چه تبعاتی تا اوایل سال میلادی جدید برای ما خواهد داشت؟ در این مقاله همراه مجموعه ATS‌ باشید.

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۸ بازار سال ۲۰۲۲

هفته پرنوسان و پرهیجان ۱۸ بازارهای مالی با تصمیم افزایش نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا همراه بود. بازار وال استریت واکنش بسیار خوبی به تصمیمات فدرال رزو نشان داد، اما مدت زیادی نتوانست در مقابل روند نزولی بازارهای سرمایه دوام بیاورد.
قرنطینه های چین هم همچنان به کاهش ارزش دلار استرالیا دامن زد و شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا و کاهش ارزش پول انگستان و استرالیا هستیم. تحلیل چرات شاخص S&P به ما می گوید که روند نزولی هنوز تمام نشده اما شاید بتوان در هفته یا هفته های آتی از پوزیشن های Sell به پوزیشن های Buy تغییر رویه بدهیم.
در مقاله و ویدئو اختصاصی مجموعه ATS تحلیل هفتگی بازار و پیش بینی هفته آینده را مشاهده کنید.

بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک در سال ۲۰۲۲

بازار ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری مناسب می دانید؟ اگر یک صندوق سرمایه بزرگ باشید چقدر از سرمایه تحت مدیریت خود را وارد بازار کریپتوکارنسی می کنید؟ آیا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک یا همان Hedge Fund علاقمند به سرمایه گذاری در بازار رمز ارز شده اند و ریسک های آن را می پذیرند؟ در مقاله بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک به بررسی موضوع ورود صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hegde Fund) به حوزه بازار بین المللی ارز دیجیتال می پردازیم.

روانشناسی معاملاتی چیست و شامل چه بخش‌هاییست

سه اصل مهم در معامله گری را می توان شامل: روانشناسی ترید یا روانشناسی معاملاتی و روانشناسی بازار، استراتژی معاملاتی و نهایتا مدیریت ریسک و سرمایه دانست. احساسات تریدرها به عنوان نیروی محرک روانشناسی در تصمیمات معاملاتی آن ها عمل کرده و تصمیمات معاملاتی و اقتصادی را می توان ناشی از آن دانست.
روانشناسی بازار و روانشناسی ترید، دو مبحث متفاوت هستند که در این مقاله به اختصار به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم و مثال هایی از بازار خرسی و گاوی یا همان بریش (Bearish) و بولیش (Bullish) را می بینیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X