نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از ۳ قرن پیش

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش
نمایش ویدیو درباره نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از ۳ قرن پیش

نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از ۳ قرن پیش تا امروز کلماتی هستند که فعالین بازارهای سرمایه و معامله گران خواه ناخواه با آن مواجه هستند. این که چرا به این خیابان وال استریت گفته می شود و چرا باید به وضعیت صعودی یک بازار، گاوی یا همان بولیش (Bullish) و یا به وضعیت نزولی آن خرسی یا همان بِریش (Bearish) گفته می شود، موضوع این مقاله از مجموعه مقالات تریدر پلاس آکادمی ATS می باشد. به نظر شما معنی مجسمه های گاو و خرس نصب شده در وال استریت چیست؟

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

نامگذاری وال استریت

همانطور که از ترکیب این دو کلمه در کنار یکدیگر مشخص است، کلمه وال به معنی دیوار و کلمه استریت به معنی خیابان در زبان انگلیسی هستند و کنار هم قرار گرفتن این دو عبارت می تواند منظور علت نامگذاری را برای ما روشن کند. این نام به دلیل یک دیوار واقع شده در این خیابان انتخاب شده است، که البته خیلی سال پیش جمع آوری شده. به یادبود آن خیابان قدیمی، نام این خیابان را وال استریت گذاشتند.

علت ساخت این دیوار محافظت از منطقه هلند جدید در مقابل دزدان دریایی و نیروهای انگلیسی بود که توسط رئیس دولت هلند جدید در قرن ۱۸ میلادی برای مهاجرین احداث شد. با توجه به حجم تعداد حملات و نوع خطرات احتمالی در برابر این دو تهدید اقدام به ساخت یک دیوار در این نواحی صورت گرفت.

با مرور زمان و گسترش امنیت و ثبات منطقه به تدریج احساس نیاز به این دیوار کمتر شد و تصمیم به جمع آوری این دیوار گرفته شد.

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

با شکل گیری بازار سهام نیویورک (NYSE) رفته رفته این منطقه تبدیل به یک مرکز مالی تجاری بزرگ، نه تنها برای ایالات متحده آمریکا بلکه برای کل جهان شد. در حال حاضر هم ما شاهد حضور بانک ها، شرکت های بیمه و موسسات مالی، و شرکت های بسیار بزرگی در این منطقه هستیم.

بازار بولیش و بریش (بازار گاوی و خرسی)

شاید همه ما کم و بیش این کلمه ها را شنیده باشیم و یا گاها از آن ها استفاده هم کرده باشیم. اما چرا باید اسم دو حیوان برای یک روند حاکم بر وضعیت بازارهای مالی بین المللی استفاده شود؟ و چرا باید دو مجسمه بزرگ از این دو حیوان به عنوان نماد در این محدوده اقتصادی بسیار مهم تعبیه شود و در معرض دید عموم قرار بگیرد؟ 

در حقیقت باید گفت این یک تشبیه زیبا از رفتار این دو موجود در طبیعت برای غلبه بر حریف خود و پیش برد روند خودشان است. خرس به هنگام حمله به موجودات دیگر از بالا به پایین، ضربه می زند و حریف خود را به پایین هل می دهد. 

در صورتی که گاو برای حمله به حریف خود از سمت پایین به بالا، فشار و ضربه وارد می کند، این حرکت باعث پرت شدن حریف مقابل گاو به سمت بالا می شود.

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

با این تشبیه، به هنگام دامپ شدن بازار (Dump) به سمت پایین و ایجاد حرکت نزولی، به اصلاح بازار دچار وضعیت بِریش یا همان خرسی (Bearish) هست و نشان دهنده حرکت پر فشار خرس برای پایین آوردن رقیبش است.

در وضعیت صعودی یا همان بولیش (Bullish) که حرکت مارکت یا سهام یا دارایی به سمت بالا و صعود باشد، فشار و نیروی اعمال شده برای حرکت رو به بالا و غلبه بر رقبا و عواملی که در جهت پایین آمدن تلاش می کنند را به حرکت گاوی تشبیه می کنند. 

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

روانشناسی معاملاتی چیست و شامل چه بخش‌هاییست

سه اصل مهم در معامله گری را می توان شامل: روانشناسی ترید یا روانشناسی معاملاتی و روانشناسی بازار، استراتژی معاملاتی و نهایتا مدیریت ریسک و سرمایه دانست. احساسات تریدرها به عنوان نیروی محرک روانشناسی در تصمیمات معاملاتی آن ها عمل کرده و تصمیمات معاملاتی و اقتصادی را می توان ناشی از آن دانست.
روانشناسی بازار و روانشناسی ترید، دو مبحث متفاوت هستند که در این مقاله به اختصار به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم و مثال هایی از بازار خرسی و گاوی یا همان بریش (Bearish) و بولیش (Bullish) را می بینیم.

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۸ بازار سال ۲۰۲۲

هفته پرنوسان و پرهیجان ۱۸ بازارهای مالی با تصمیم افزایش نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا همراه بود. بازار وال استریت واکنش بسیار خوبی به تصمیمات فدرال رزو نشان داد، اما مدت زیادی نتوانست در مقابل روند نزولی بازارهای سرمایه دوام بیاورد.
قرنطینه های چین هم همچنان به کاهش ارزش دلار استرالیا دامن زد و شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا و کاهش ارزش پول انگستان و استرالیا هستیم. تحلیل چرات شاخص S&P به ما می گوید که روند نزولی هنوز تمام نشده اما شاید بتوان در هفته یا هفته های آتی از پوزیشن های Sell به پوزیشن های Buy تغییر رویه بدهیم.
در مقاله و ویدئو اختصاصی مجموعه ATS تحلیل هفتگی بازار و پیش بینی هفته آینده را مشاهده کنید.

ورکشاپ رایگان ورود به بازار بورس آمریکا

آشنایی با ترید در بزرگترین بازار سهام دنیا، بورس وال استریت، بورس NASDAQ و هزاران شرکت بزرگ دنیا از جمله Microsoft و Amazon و Google و Apple و Pfizer و Walmart و … از داخل ایران. در این ورکشاپ یادمیگیریم برای ورود به بازار بورس آمریکا باید چی کار کرد

بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک در سال ۲۰۲۲

بازار ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری مناسب می دانید؟ اگر یک صندوق سرمایه بزرگ باشید چقدر از سرمایه تحت مدیریت خود را وارد بازار کریپتوکارنسی می کنید؟ آیا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک یا همان Hedge Fund علاقمند به سرمایه گذاری در بازار رمز ارز شده اند و ریسک های آن را می پذیرند؟ در مقاله بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک به بررسی موضوع ورود صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hegde Fund) به حوزه بازار بین المللی ارز دیجیتال می پردازیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X