پرش لینک ها

نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از 3 قرن پیش

درباره پخش ویدیو نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از 3 قرن پیش

نامگذاری وال استریت، بازار بولیش و بریش از ۳ قرن پیش تا امروز کلماتی هستند که فعالین بازارهای سرمایه و معامله گران خواه ناخواه با آن مواجه هستند. این که چرا به این خیابان وال استریت گفته می شود و چرا باید به وضعیت صعودی یک بازار، گاوی یا همان بولیش (Bullish) و یا به وضعیت نزولی آن خرسی یا همان بِریش (Bearish) گفته می شود، موضوع این مقاله از مجموعه مقالات تریدر پلاس آکادمی ATS می باشد. به نظر شما معنی مجسمه های گاو و خرس نصب شده در وال استریت چیست؟

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

نامگذاری وال استریت

همانطور که از ترکیب این دو کلمه در کنار یکدیگر مشخص است، کلمه وال به معنی دیوار و کلمه استریت به معنی خیابان در زبان انگلیسی هستند و کنار هم قرار گرفتن این دو عبارت می تواند منظور علت نامگذاری را برای ما روشن کند. این نام به دلیل یک دیوار واقع شده در این خیابان انتخاب شده است، که البته خیلی سال پیش جمع آوری شده. به یادبود آن خیابان قدیمی، نام این خیابان را وال استریت گذاشتند.

علت ساخت این دیوار محافظت از منطقه هلند جدید در مقابل دزدان دریایی و نیروهای انگلیسی بود که توسط رئیس دولت هلند جدید در قرن ۱۸ میلادی برای مهاجرین احداث شد. با توجه به حجم تعداد حملات و نوع خطرات احتمالی در برابر این دو تهدید اقدام به ساخت یک دیوار در این نواحی صورت گرفت.

با مرور زمان و گسترش امنیت و ثبات منطقه به تدریج احساس نیاز به این دیوار کمتر شد و تصمیم به جمع آوری این دیوار گرفته شد.

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

با شکل گیری بازار سهام نیویورک (NYSE) رفته رفته این منطقه تبدیل به یک مرکز مالی تجاری بزرگ، نه تنها برای ایالات متحده آمریکا بلکه برای کل جهان شد. در حال حاضر هم ما شاهد حضور بانک ها، شرکت های بیمه و موسسات مالی، و شرکت های بسیار بزرگی در این منطقه هستیم.

بازار بولیش و بریش (بازار گاوی و خرسی)

شاید همه ما کم و بیش این کلمه ها را شنیده باشیم و یا گاها از آن ها استفاده هم کرده باشیم. اما چرا باید اسم دو حیوان برای یک روند حاکم بر وضعیت بازارهای مالی بین المللی استفاده شود؟ و چرا باید دو مجسمه بزرگ از این دو حیوان به عنوان نماد در این محدوده اقتصادی بسیار مهم تعبیه شود و در معرض دید عموم قرار بگیرد؟ 

در حقیقت باید گفت این یک تشبیه زیبا از رفتار این دو موجود در طبیعت برای غلبه بر حریف خود و پیش برد روند خودشان است. خرس به هنگام حمله به موجودات دیگر از بالا به پایین، ضربه می زند و حریف خود را به پایین هل می دهد. 

در صورتی که گاو برای حمله به حریف خود از سمت پایین به بالا، فشار و ضربه وارد می کند، این حرکت باعث پرت شدن حریف مقابل گاو به سمت بالا می شود.

نامگذاری وال استریت | بازار بولیش و بریش

با این تشبیه، به هنگام دامپ شدن بازار (Dump) به سمت پایین و ایجاد حرکت نزولی، به اصلاح بازار دچار وضعیت بِریش یا همان خرسی (Bearish) هست و نشان دهنده حرکت پر فشار خرس برای پایین آوردن رقیبش است.

در وضعیت صعودی یا همان بولیش (Bullish) که حرکت مارکت یا سهام یا دارایی به سمت بالا و صعود باشد، فشار و نیروی اعمال شده برای حرکت رو به بالا و غلبه بر رقبا و عواملی که در جهت پایین آمدن تلاش می کنند را به حرکت گاوی تشبیه می کنند. 

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن