پرش لینک ها

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته 34 بازار سال 2022

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته 34 بازار سال ۲۰۲۲، پر از نوسان و تلاطم بود و هنوز آرامشی نسبت به هفته های قبل در بازار حاکم نشده است. در گزارش این هفته اتفاقات بازار در هفته گذشته را با هم بررسی می کنیم.

ادامه ی سیاست انقباضی در جهان

با توجه به تورمی که همه کشورهای جهان در حال حاضر درگیر آن هستند ادامه دار بودن سیاست‌های انقباضی دور از ذهن نیست. دوران پاندمی کرونا تاثیرات زیادی را بر اقتصاد گذاشته است و اثر آن همچنان پا برجاست. از این رو بانک‌های مرکزی اکثر کشور ها به دنبال افزایش نرخ بهره و کنترل تورم می‌باشند. اما با توجه به مشکلات متعددی که در سمت عرضه وجود دارد حدس و گمان‌ها را درباره ‌ی امکان به وجود آمدن رکود شدت میبخشد.

فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره

نقش نرخ بهره در جهان را می توان در تغییرات ملموسی که بازارهای مالی بین المللی از جمله سهام و فارکس و سایر بازارها به خود می بینند مشاهده کرد. از جمله جلسه، بیانیه فدرال رزرو و سخنرانی اعضای فد میتواند نقش موثری در نوسانات بازار سهام داشته باشد.
21 سپتامبر این ماه جلسه‌ی فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره و احتمال زیاد افزایش آن را در پیش رو داریم. با توجه به داده های جمع آوری شده همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، تغییرات 0.75 درصدی نرخ بهره در بازار سهام آمریکا حدود 82 درصد پرایس شده است و انتظارات از این جلسه افزایش 0.75 درصدی نرخ بهره می‌باشد . از طرفی افزایش 1% نرخ بهره که قبل از انتشار دیتاهای اقتصادی 26% بوده است بعد از انتشار آنها به 18% کاهش داشته است.تحلیل هفتگی وال استریت

اما با توجه به داده های اقتصادی منتشر شده در هفته ی گذشته احتمال غافلگیری از سمت اعضای فد وجود دارد. لحن هاوکیش اقای جرمی پاول در نشست جکسون هول و تاکید او بر روی کنترل تورم حتی به قیمت کاهش رشد اقتصادی این ایده را به وجود می‌آورد که با توجه به دیتا های منتشر شده در جلسه امکان وعده برای افزایش بیشتر دوباره نرخ بهره وجود دارد.

دیتای تورم هفته گذشته

دیتای CPI و PPI منتشرشده در هفته ی گذشته معامله گران و سرمایه گذاران را غافلگیر کرد !!
با توجه به پیش بینی ها و پایین آمدن قیمت انرژی در ماه های اخیر انتظار میرفت که دیتای CPI منتشر شده طبق پیش بینی ها و یا پایینتر از انتظارات باشد. با توجه به حرکات نزولی مشاهده شده در قیمت مسکن و انتظارات تورمی که در یک سیر نزولی قرار گرفته اند و چشم انداز تورم برای دوره‌ی یکساله از 6.2% به 5.7% کاهش داشته و برای دوره‌ی سه ساله نیز از 3.2% به 2.8% رسیده است انتظار پایین آمدن تورم پیش بینی شده بود. اما دیتای منتشر شده پیش بینی ها را تا حدی نقض کرد.
در سخنرانی اعضای فد مشخص شد که دیتای Core CPI نیز از اهمیت خاصی برای آنها برخوردار است . از همین رو پس از منتشر شدن این دیتا و عدد بالای آن نسبت به ماه قبل و بالاتر از پیش بینی ها فضای ریسک گریزی را در مارکت ایجاد کرد.
تحلیل هفتگی وال استریت

از مواردی که در Core CPI میتوان به آن اشاره کرد افزایش اجاره بهای خانه ها میباشد که عدد قابل توجهی را ثبت کرده است.
افزایش 40 درصدی اجاره بها فشار زیادی را بر مصرف کننده وارد کرده که میتوان آن را نتیجه‌ی کاهش فروش و کاهش قیمت در بخش مسکن دانست.

بررسی دیتای PPI منتشر شده نشان میدهد که در بخش خدمات شاخص تقاضای نهایی 0.4% افزایش داشت . قیمت خدمات تقاضای نهایی بجز تجارت،حمل و نقل و انبار داری 0.2% افزایش داشته است.همچنین خدمات حمل و نقل و انبارداری 0.2 درصد کاهش داشته است.
شاخص تقاضا برای کالا ها در ماه آگوست نسبت به ماه قبل 1.2 % کاهش را ثبت کرده است. در بخش غذایی تغییرات صفر بوده و در بخش انرژی کاهش 6 درصدی داشته است.
بررسی گزارشات تورمی ماه های اخیر نشان میدهد که اثر حامل های انرژی بر روی تورم در حال کاهش و اثر بخش خدمات در حال افزایش است!!

تحلیل هفتگی وال استریت

نقشه بازار

بازار در هفته ی اخیر با توجه به دیتاهای تورمی منتشر شده هفته ی خونین و کاهشی را پشت سر گذاشته است. برخلاف اینکه انتظار میرفت با منتشر شدن دیتای CPI فضای ریسک پذیری در بازارها مقداری بیشتر شود اما پس از انتشار گزارشات و تاثیرات آن، ریزش را در بازار شاهد بودیم.

تحلیل هفتگی وال استریت

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن