پرش لینک ها

پوزیشن تریدر بزرگ و سود 4 میلیارد دلاری در بحران

پوزیشن تریدر بزرگ

آقای جان پالسون، کسی است که در بحران مالی سال ۲۰۰۸ تونست به عنوان یک پوزیشن تریدر حرفه ای ۴ میلیارد دلار سود کنه! در اصل کلید موفقیت این پوزیشن تریدر تشخیص درستش در گرفتن پوزیشن Sell در بحران مسکن آمریکا بود.

جایگاه ۱۷۷ ثروتمندترین فرد آمریکایی اختصاص به جان پالسون داره که کار خودش رو از ۲۶ سال پیش و با سرمایه ۲ میلیون دلار شروع کرد؛ امروز سرمایه شخصی این پوزیشن تریدر به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده.

پوزیشن تریدر بزرگ جان پالسون مبتنی بر پرایس اکشن هست که در سال ۲۰۰۷ هم منجی او در یش‌بینی بحران مسکن آمریکا شد. جان با تحلیل درستی که از روند حاکم بر وام های مسکن انجام داد پوزیشن های Sell درستی گرفت و توانست در اون سال بیش از ۴ میلیارد دلار سود کسب کنه.

جان که متولد سال ۱۹۵۵ میلادی در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکاست نه تنها یک تریدر موفق با استراتژی ترید قدرتمند هست، بلکه انسانی خوش فکر، صبور و انسان دوست هم هست و کارهای خیریه بزرگی هم انجام داده.

از جمله کارهای خیر جان پالسون میتونیم به اهدای مبلغ ۲۰ میلیون دلار به دانشکده بازرگانی اِستِرن دانشگاه نیویورک اشاره کنیم که کمک بزرگی به این دانشگاه بود و به پاس این اقدام ارزشمند، این دانشکده در مدتی به به نام پالسون تغییر نام داده شد.

در ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی، پالسون مبلغی معادل با ۴۰۰ میلیون دلار به دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد اهدا کرد که بزرگترین هدیه دریافتی در تاریخ این دانشگاه است. پس از این اقدام، دانشکده مهندسی و علوم کاربردیِ هاروارد به دانشکده جان پالسون تغییر نام داد. همچنین جان میلیون ها دلار کمک مالی دیگه نیز انجام داده که نشون دهنده روح بزرگ، سخاوت و انسان دوستی بی نظیر او داره.

آغاز فعالیت کاری این پوزیشن تریدر بزرگ به عضویت در گروهِ مشاوره ی بوستون برمیگرده، وظیفه جان در اون زمان تحقیق و ارائه مشاوره به شرکت ها بود. جاه طلبی های او برای سرمایه گذاری در وال استریت، باعث شد شغل خودش رو ترک کنه تا به شرکای اُدیسه بپیونده و کار با لِئون لِوی (leon levy) رو تجربه کنه.

سال ۱۹۹۴ زمانی بود که جان تصمیم گرفت تا صندوق تامینی خودش رو با سرمایه اولیه معادل با ۲ میلیون دلار تاسیس کنه و در اون زمان فقط 1 کارمند داشت.حتی فضای اداری این صندوق یک دفتر اجاره ای در طبقه ۲۶ یک ساختمان دیگر بود. ممارست در مسیر ترید و سرمایه گذاری در وال استریت و آموزش و تلاش پیوسته جان پالسون رو در مسیر موفقیت قرار داد تا در نهایت پس از ۹ سال بعد دارایی این صندوق به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده بود.

چند سال بعد درست زمانی که عمده مردم و فعالین اقتصادی و بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری در رویای بزرگ و بزرگ تر شدن بازار وام های مسکن شده بودند، تشخیص درست ریزش این بازار توسط جان پالسون صورت گرفت. او در معاملات خودش در پوزیشن شورت/Short Sell تونست یکی از بزرگترین سودها رو در ترید به دست بیاره! ۴ میلیارد دلاری که اون رو در سطح جهان معروف کرد و نشون داد که اگر تحلیل یک تریدر درست باشه، باید حتی اگر دیگران اون رو شنا کردن در خلاف جهت جریان بازار بدونن و کاری غلط تلقی بشه، پای تحلیل و استراتژی ترید خودش بمونه و منتظر کسب نتیجه مطلوب باشه.

هنوز چند سالی از این موفقیت بی نظیر و جهانی نگدشته بود که تونست در مدت قریب به یک سال سودی معادل با ۵ میلیارد دلار در صندوق سرمایه گذاری خودش به دست بیاره. نکته جالب توجه درباره این سود بزرگ اینه که عمده این سود رو بازار طلا سرمایه گذاری کرد. از سوی دیگه میتونیم نام و یا بهتره بگیم شهرت دوم این پوزیشن تریدر بزرگ، در حوزه معاملات طلا هست که در سطح جهانی ازش نام برده میشه.

باید بگیم که صندوق‌های تامینی پالسون در دوران اوج خود شون مبلغی معادل با ۳۶ میلیارد دلار سرمایه تحت مدیریت داشتند.

شکست، بخشی از مسیر موفقیت

علی رغم تمام موفقیت های بزرگی که نام بردیم، هیچ فردی در جهان همواره در مسیر موفقیت با موانع و شکست هایی مواجه می شه، در مورد جان پالسون میتونیم به سرمایه‌گذاری‌های زیانده که در بانک آمریکا و سیتی گروپ انجام داده بود اشاره کنیم.

اقتصاد و سیاست

این پوزیشن تریدرِ معروف، از دنیای سیاست هم دور نبوده و در انتخابات سال ۲۰۱۶ به شدت از ترامپ حمایت کرد. حمایت فوری از ترامپ پس از کسب نامزدی حزب جمهوری خواه، توجه رسانه ها رو به خودش جلب کرد. پالسون به عنوان یکی از مشاوران ارشد اقتصادی کمپین ریاست جمهوری دونالد ترامپ در اون سال، خدمت کرد.

نکاتی که از پالسون باید بیاموزیم

از حواشی پالسون که دور بشیم، می تونیم نکات بسیار آموزنده ای رو ازش یادبگیریم. در این روزها که اکثرا معامله گران در بازارها به دنبال یک شبه ثروتمند شدن هستن، ۱۷۷امین فرد ثروتمند آمریکا در سال ۲۰۲۰، یعنی پالسون، معتقده که پول کلان، در معاملات و سرمایه گذاری های یکباره نیست، بلکه بازدهی کلان پول با ترکیب سرمایه در یک رشته معاملات و سرمایه گذاری خوب اتفاق میفته.

همچنین پالسون می گه که: “من فکر می کنم خرید خانه بهترین سرمایه گذاری ایه که هر فردی می تونه انجام بده.”
پالسون هیچ گاه به یک استراتژی پایبند نیست و می گه هیچ استراتژی ای همیشه درست نیست!
در اصل ما باید یادبگیریم که استراتژی های متفاوت رو برای شرایط متفاوت و در بازارهای متفاوت بتونیم استفاده کنیم و با ترکیبی درست و کارآمد از استراتژی ترید که برای خودمون شخصی سازی کردیم، بهترین نتیجه رو به دست بیاریم.

علاوه بر حوزه ی مسکن، پالسون به طلا هم اعتقاد ویژه ای داره و می گه: من در نگهداری طلا احساس امنیت بیشتری می‌کنم.
پالسون شاگردان زبده ای هم داشته که به اساتید بزرگی تبدیل شدن؛ برخی از تریدرهای مجموعه ی ATS نیز شاگردان این اساتید در دوره های مَستر کلاس بودند.
این بود ماجرای جان پالسون و پوزیشن تریدر بزرگ.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن