چرخه بازارها یا چرخه اقتصاد (economic cycle) – بریم برای یک مرور مفصل

چرخه بازارها یا چرخه اقتصاد (economic cycle)

چرخه بازارها یا چرخه اقتصاد (economic cycle) – بریم برای یک مرور مفصل

چرخه اقتصاد (بخش اول)

بعد از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ تو کشور آمریکا – و اتخاذ سیاست های انبساطی با اولویت سیاست تسهیلی QE ، بهبود شرایط اقتصادی از سال ۲۰۱۲ شروع شد و روند ریکاوری اقتصادی و بهبود شرایط ۴الی ۵ سال طول کشید.
رفته رفته از اوایل سال ۲۰۱۵ بانک مرکزی به خاطر مهیا دیدن شرایط اقتصادی (ریکاوری و برگشت اقتصاد – اماده بودن بازار کار – و جلوگیری از رشد تورم ) تصمیم گرفت نرخ بهره تقریبا صفر الی ۰.۲۵ رو با شیب ملایمی افزایش بده .
بازارهای ریسک پذیر این رفتار انقباضی ملایم فدرال رزرو را به دلیل وجود شرایط اقتصادی مناسب دیدن ، و باتوجه به حجم پولی که از سال ۲۰۰۸ به صورت چندسال متوالی به اقتصاد تزریق شده بود و باعث رشد کسب و کارها و توسعه کمپانی ها شده بود، حتی تو این وضعیت هم شاخص های سهامی به رشدشون ادامه دادن – تورم هم نتونست اون گارد صعودی سال ۲۰۱۷ رو ادامه بده و ساید شد (اهمیت درک اقتصاد کلان و خرد)

 

چرخه اقتصاد (بخش دوم)

رفته رفته افزایش نرخ بهره ها بیشتر میشد و دیگه با کاهش تورم به کمتر از حتی هدف بانک مرکزی(۲ درصد) ، بازارهای ریسک پذیر واکنش نزولی نشون دادن ولی فدرال رزرو در زمان مناسبی افزایش نرخ هارو کنترل کرد و تو محدوده ۲.۵ درصد در حدود یکسال ثابت نگه داشت(اوایل ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۰). نتیجه چی شد:
واکنش مثبت بازارهای سهام و نرخ رشد بهتر اون ها تو این سال نسبت به سال های ۲۰۱۵ تا اواخر ۲۰۱۸ . در این حالت تورم هم تو محدوده هدف کنترل شده بود.
(بهترین وضعیت اقتصادی برای یک کشور با لحاظ رشد اقتصادی – که ایده آلی که همیشه زمان کوتاهی مهمون وضعیت اقتصادی کشورهاس🕧)

بیماری کرونا شروع شد

همه گیری کرونا – ترس از مرگ و همه گیری باعث تعطیلی کسب و کارها و کمپانی ها شد، عرضه و تقاضا به شدت کاهش یافت. خب نتیجه این اتفاقات چی میشه: کاهش درامد وحشتناک کمپانی ها – تعطیلی شرکت ها و .. که خب قطعا بازار ریسک پذیری مثل بازار سهام دچار ریزش های سنگین میشه.
بلافاصله بانک های مرکزی دنیا از سیاست های منطقی انقباضی که تا اون زمان داشتن عقب نشستن … چرا؟ چون وقتی که اقتصاد تو حالت کما بره . شما نمیتونی مقدار پول قابل گردش رو هم تو بانک ها بخوابونی تا همه چیز نابود شه. اولین قدم زمان کرونا شد عقب نشینی از سیاست انقباضی .

 

چرخه بازارها (بخش سوم)

اتمام سیاست های انقباضی برای نجات دادن شرکت ها – کسب و کارها – کمپانی ها کافی و باید اقدام بیشتری کرد .
شروع سیاست های انبساطی شامل کاهش نرخ بهره به حدود ۰ درصد – افزایش پول پاشی به اقتصاد با خرید اوراق خزانه داری از دست مردم و شرکت ها و تزریق پول به جامعه – دادن وام با نرخ بهره خیلی پایین – به طوریکه تقریبا تو سال ۲۰۲۰ همه مردم وام های بزرگی میتونستن بگیرن. و سایر اقدامات حمایتی مثل حقوق ثابت به تمام خانواده ها و حتی فرزندان. به طوریکه در طول ۲ سال فدرال رزرو حدود ۴۰۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد امریکا پول تزریق کرد.

واکنش بازارها چی بود

بازار ریسک پذیر که در ماه های اول به شدت از ترس وضعیت اقتصادی نزول کرده بودن. وقتی دیدن هم از لحاظ درمان میشه با کرونا مقابله کرد و هم اینکه فرصت غنیمت تا بریم وام بگیریم و کسب و کارهامون رو توسعه بدیم. سنگ مفت – گنجشک مفت. (خوش به حالشون 😅)
این امید بخشی و حمایت گسترده باعث شد شرکت ها بتونن بعد از ریکاوری اولیه و بازگشت به فرایند تولید – اشتغال و .. علاوه بر اینکه اقتصاد رو فعال کنند بلکه توسعه هم بدن .
از طرفی مردم هم با پول هایی که در دست داشتن و وام های کم بهره ای که گرفته بودن، قدرت خرید بالایی داشتن .
پول کم بهره تو دست مردم- شرکت ها در حال توسعه با پول وام های کم بهره – رشد سود اوری شرکت ها به خصوص بخش تنکولوژی – مردم با ساعت کاری کم یا یا دورکار یا بیکاری در زمان کرونا- اخبار خوب از ساخت واکسن و ایمن شدن از دست کرونا . خب چیکار کنند: هجوم پول به بازار سهام و سرمایه گذاری مردم و شرکت ها.

رشد۱۰۰ درصد بازار سهام تو حدود ۱.۵ سال

خب تورم چرا رشد کرد

اون همه پول پاشی و خرج کردن مردمی که تو خونه نشسته بودن و اخر ماه یه پولی هم به خودش – همسر و بچه ها واریز میشه رو باید خرج کرد خب😬. باید رفت خرید – رستوران و … پول زیاد دست مردم – قدرت خرید بالا میاره – تقاضا زیاد میشه- خب افزایش تقاضا تورم میاره.
حجم پول به علاوه شرایط سوپر اانبساطی بانک مرکزی باعث رشد تورم شد.
خب چرا کنترل نکردن اقا تورم رو ؟ چرا سیاست انبساطی رو جمع نکردن که این رشد تورم متوقف شه زودتر تا نرسه به اون بالاها؟؟؟
جواب: درسته داشت واکسن ساخته میشد. اما چندتا ابهام وجود داشت واسه تصمیم گیرنده ها. چی بود؟ موج های جدید و ناشناخته کرونا تصمیم گیری رو برای تغییر سخت میکرد . نمیشد تصمیم به تغییر بگیری وقتی مطمئن نیستی که این بیماری وحشتناک کارش تموم شده یا نه هنوز میتونه باعث مرگ ادم ها بشه . از طرفی ۲۰ میلیون بیکار شده شروع کرونا هنور کامل به بازار کار برنگشتن – و این وضعیت نمیتونه بگذاره شما راحت تغییر بدید. چون این تغییر بازار کار رو که یکی اصلی ترین اهداف هر دولتی مختل میکرد.

خب آقا بیچاره شدن که با این تورم

بله. اقتصاد شوخی نداره . اقتصاد علم و دانشی که نمیشه سرش کلاه گذاشت. اون کاری نداره کرونا اومده مردم دارن تلف میشن- کاری نداره بیکاری اومده – اون راه خودشو میره – پول چاپ کنی محکوم به رشد تورمی.

سوال: یعنی اشتباه کردن تو تصمیم گیری ها ؟ یعنی نباید مسیری که اومدن رو میومدن؟

جواب: نه . چرا؟ اون طرف قضیه رو ببین که باید بیکاری کنترل میشد. چرخه گسترش بیماری کنترل میشد . اقتصاد به وضعیت عادی برمیگشت – رشد اقتصاد ادامه پیدا میکرد .
درسته تورم رفت بالا – ولی شما باید ببینی چندتا گل زدی و چندتا گل خوردی. چی رو از دست دادی و چی رو گرفتی. کیفیت و کمیت رو در آینده بهتر معلوم میشه.
شاید بعضی تصمیم ها باید دیرتر یا زودتر گرفته میشد ولی قطعا در لحظه تصمیم گیری خسته و ما جای اون ها نیستیم.

پایان : یه چرخه رو باهم مرور کردیم. اقتصاد پر از این چرخه هاس. برای کسی که تریدره این اتفاقات میشه درس و منتظر شکار.

جهت مشاهده مقالات آموزشی بیشتر اینجا کلیک کنید

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

نیم نگاهی به فصل جدید Crypto Currency و فصل ۴ سال ۲۰۲۲

پرونده سال ۲۰۲۲ با روزهای تلخ و شیرینش برای بازار ارز دیجیتال به پایان رسید، اما تبعات فصل مالی ۴ همچنان پابرجا هستند و تاثیر دومینویی ورشکستگی FTX و موش دواندن Binance برای بیرون کردن رقیبش از بازار همچنان دامنگیر معاملات و بازار Crypto Currency هستند. این روند منفی برای بازار ارز دیجیتال چطور شروع شد و چه تبعاتی تا اوایل سال میلادی جدید برای ما خواهد داشت؟ در این مقاله همراه مجموعه ATS‌ باشید.

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۷ سال ۲۰۲۲

هفته قرمزپوشان در بازار سهام آمریکا و ارزهای مهم فارکس! هفته ۱۷ سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد ریزش در بازارهای سهام و صنایع مختلف بود و از سمت دیگر هم دلار استرالیا، پوند انگلستان، یورو اروپا و ین ژاپن هم دچار ریزش و روند نزولی بودند.
سهم های شرکت های اپل و مایکروسافت و متا و کوکاکولا رو به صعود، آمازون و بوئینگ رو به سقوط!
توصیه ما به شما این است: در شرایط هفته های جاری به شدت مراقب روند ریزشی بازار و سیاست های انقباضی پولی و بانکی در آمریکا و اروپا باشید، و البته از فرصت های خاص این شرایط برای کسب سود استفاده کنید.

بورس سهام وال استریت

بورس سهام وال استریت یا آمریکا، اولین و قدرتمندترین بازار بورس سهام و اوراق بهادار دنیا که در خیابان وال استریت شهر نیویورک، در ایالات متحده آمریکا قرار داره. معاملاتی که امروز ما و شما می‌تونیم در کسری از ثانیه ترید و خرید و فروش سهم شرکت ها و در بازارهای مالی مثل معاملات فیوچرز و آپشنز و دارایی ها یا همون کامودیتی ها رو انجام بدیم از ۲۳۰ سال پیش شروع شده. در این مقاله با بازار سهام وال استریت و روند رشد اون از معاملات گندم و حذف دلال ها تا بزرگترین بازار سهام دنیا آشنا می شیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X