پرش لینک ها

یک هفته با وال استریت با آبتین: اولین گزارش سال ۱۴۰۱

ضمن تبریک نوروز، امیدواریم که سال خوبی رو شروع کرده باشید. در اولین گزارش هفتگی از وال استریت اتفاقات مهم بازار سهام آمریکا در هفته گذشته رو با هم بررسی می کنیم.

نرخ تورم

قبل از این که سراغ ادامه این مبحث بریم باید ذکر کنیم که در آمریکا رشد نرخ تورم به شدت سرعت گرفته! نرخ تورم مصرف کننده و تولید کننده در این مدت تمام رکوردهای قبلی خودش رو شکسته و به سرعت در حال افزایش هست!
از سمت دیگه، با اعلام PPI و CPI زیاد هم به ایجاد جریان ریسک-گریز در بازار دامن زد و احساس ترس و خطر رو برای همه بیشتر از پیش کرد.

نرخ بهره در کشورهای کانادا و نیوزلند این هفته اعلام شد. هر دو با افزایش نرخ بهره مواجه بودن و متعاقبا سیستم های مالی و بانکیشون در راستای سیاست انقباضی قدم برداشتند تا بتونن در نهایت در راستای مهار تورم ناشی از رشد پس از دوران پاندمی کرونا ازش استفاده بکنند.

البته که در اتحادیه اروپا هنوز تصمیمی در رابطه با این موضوع از سمت خانم Lagarde به عنوان رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا در شرایط خاصی که با مخاطرات تامین انرژی هم هستند، اتخاذ نشده.

ارنینگ ها (Earnings)

الان در فصل اعلام گزارش های عملکرد مالی شرکت ها هستیم؛ چندتا از بزرگترین شرکت ها در هفته گذشته گزارش مالیشون رو ارائه کردن. از جمله این شرکت ها می تونیم به:
جی پی مورگان (JP Morgan: JPM در بازار سهام NYSE)
یونایتد هلث گروپ (United Health Group: UNH در بازار سهام NYSE)
گولدمن ساکس (Goldmann Sachs: GS در بازار سهام NYSE)
شرکت TSM (با نماد TSM در بازار سهام NYSE)
اشاره کنیم.

خوشبختانه هر ۴ شرکت برآیند مثبت و خوبی رو ارائه کردن و اثر مثبت این گزارشات مثبت در مارکت هم دیده شد. اما متاسفانه تاثیر تورم و زنجیره قیمت ها مدت این تاثیر مثبت رو کوتاه کرد و کمی از انرژی مثبتی که به مارکت داده شده بود کاسته شد.

از جمله مهمترین مواردی که این روزها بهش توجه کنیم و قطعا توجه همه فعالین بازار سهام رو به خودش معطوف کرده، نرخ تورم شدیدی هست که به راه افتاده و باید جلوش گرفته بشه تا از ایجاد وضعیت بحرانی و خطرناک در اقتصاد آمریکا جلوگیری بشه. از جمله اقدامات اجرایی موثری که در حال انجام هست سیاست انقباضی فدرال رزرو رو میتونیم نام ببریم که به شدت بهش تاکید داره و میخواد از طریق این ابزار اقتصادی اقدام به کنترل نرخ تورم بکنه.

از جمله افرادی که هفته پیش در تشکیل روند مثبت، هرچند اندک، ولی مثبت بازار سهام موثر باشن، آقای ایلان ماسک مدیرعامل تسلا (TESLA با نماد سهام TSLA در بازار NASDAQ) و اسپیس ایکس (Space X) بود که با ماجرای پرحاشیه و جنجالی خرید سهم شرکت توئیتر (Twitter با نماد سهام TWTR در بازار NYSE) تونست یک حرکت اندک مثبت ولو موقت در بازار ایجاد کنه.

اخبار مهم هفته

در صدر اخبار و حواشی هفته گذشته پیشنهاد ۴۳ میلیارد دلاری ایلان ماسک برای خرید توئیتر بود که نه تنها بر خود بازار سهام، بلکه بر فضای خبری و تحلیلی هم تاثیرات و حواشی زیادی رو به همراه داشت. البته این اقدام به نفع توئیتر تموم شد و قیمت سهام این شرکت رو بالا کشید، همچنین تا حدی بر روی روند مثبت کل بازار سهام هم تاثیر داشت.

در ادامه اتفاقات اخیر بین کشورهای روسیه و اوکراین و تهدیدات و تنش هایی که وجود داره، تاثیر روانی منفی اون بر بازارهای مالی رو همچنان شاهد هستیم و می بینیم که این ترس حاکم بر بازار چطور تمایل افراد رو به سمت گزینه Sell می بره و ریزش ها رو در بازارهای سرمایه می بینیم. در کنار این مطلب، تیراندازی که در مترو نیویورک انجام شد رو هم باید مد نظر داشته باشیم که تاثیر منفی بر بازار و قیمت ها داشت.

صحبت های هاوکیش (Hawkish) اعضای فدرال رزرو که سمت و سوی کاهش و کنترل تورم رو از طریق سیاست های انقباضی دارند هم در این هفته تمایلات رو به سمت ریسک گریزی برد. پست معرفی مفهوم هاوکیش و داویش رو در پیج اینستاگرام ما  میتونین مطالعه کنین.

تحلیل شاخص S&P500 و نقشه بازار سهام

شاخص S&P500 که در سال ۲۰۲۱ روند مثبتی رو پیش گرفته بود الان ظاهرا به ایستگاه آخر رسیده و روند منفی رو در پیش گرفته، البته که هنوز سرعت چندانی پیدا نکرده اما این تغییر مهم رو باید جدی گرفت. برای تحلیل چارت این شاخص بسیار مهم توصیه میکنم حتما ویدئو رو مشاهده کنین و تحلیل تکنیکال برای روند حرکت این شاخص که شامل ۵۰۰ شرکت برتر و بزرگ آمریکایی هست رو از دست ندید. البته که نیاز به یادآوری نیست، اما یادمون باشه که ریزش این شاخص یعنی ریزش ۵۰۰ شرکت بزرگ که دارای بزرگترین مارکت کپ ها هستند! پس تاثیرش روی کل بازار سهام و بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال به خوبی محسوس خواهد بود.

تحلیل و بررسی نقشه بازار رو در ویدئو حتما مشاهده کنین تا نکاتی که در اون هست رو از دست ندین.

هفته بعد با گزارش هفتگی از وال استریت همراه شما خواهیم بود.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن