تسلط بر اصطلاحات سفارش‌گذاری بازار مالی: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار

اصطلاحات سفارش‌گذاری

اصطلاحات سفارش‌گذاری در بازارهای مالی

اگر در ابتدای فعالیت خود در بازارهای مالی هستید حتما در هنگام گذاشتن سفارش خرید یا فروش در صرافی یا بروکر دچار سرگیجه شده اید، صفحه ای پر از آیتم های مختلف، بای لیمیت، سل استاپ، مارکت و بسیاری از گزینه های دیگر… در این مقاله و مقاله های بعدی می خواهیم به زبان ساده این مفاهیم را برای شما شرح دهیم تا بعد از این به راحتی بتوانید از طریق گزینه ی درست، معامله ی خود را باز کنید یا ببندید.

حتما در زندگی عادی برایتان پیش آمده که با خود بگویید که اگر قیمت فلان کالا به n تومان برسد آن را می خرم یا شاید آن را داشته باشید و بگویید اگر به فلان قیمت برسد آن را می فروشم.

یا مثلا قیمت کالایی شروع به رشد کرده و شما اقدام به خرید آن کرده اید یا قیمت کالایی ریزشی شده و شما اقدام به فروش دارایی خود کرده اید.
یا اینکه در لحظه قیمت کالایی را مناسب ارزیابی کرده و درجا اقدام به معامله ی آن کرده اید.

برای همه ی این حالات و حتی بیشتر گزینه های انجام معامله در بازار وجود دارد که در زیر به معرفی و تعریف آن ها می پردازیم.

قیمت MARKET

اگر قیمت در همین لحظه در جایی قرار دارد که از نظر شما برای ورود یا خروج مناسب است می توانید از گزینه ی MARKET استفاده کنید.

اصطلاحات سفارش‌گذاری

گزینه های LIMIT

فرض کنید قیمت رمزارزی روی ۱۰۵ دلار قرار دارد و شما قیمت ۱۰۰ دلار را برای خرید آن مناسب می دانید. در این صورت می توانید از گزینه ی BUY LIMIT استفاده کنید. به این صورت که اگر قیمت به ۱۰۰ دلار رسید در حجمی که شما مشخص می کنید برای شما معامله ی خرید باز شود.

اگر قیمت در حال حاضر روی ۱۹۵ دلار قرار دارد و شما قیمت ۲۰۰ دلار را مناسب برای فروش می دانید می توانید از گزینه ی SELL LIMIT استفاده کنید. به این صورت که اگر قیمت به ۲۰۰ دلار رسید در حجمی که شما مشخص می کنید برای شما معامله ی فروش باز شود.

اصولا افرادی از این گزینه استفاده می کنند که بر این باورند که استراتژی آن ها سقف و کف بازار را به آن ها نشان می دهد و می خواهند کل یک موج را برای خود کنند.

اصطلاحات سفارش‌گذاری

گزینه های STOP LIMIT

بعضا شما نیاز دارید که قیمت ابتدا شروع به حرکت کند و سطح مهمی را بشکند و بعد شما با آن همراه شوید (بسته به استراتژی شما) در این صورت شما می توانید از گزینه های STOP LIMIT استفاده کنید.

به این صورت که اگر بخواهید در رشد قیمت سوار بر آن شوید از گزینه ی buy stop استفاده می کنید و اگر بخواهید از افت یا ریزش قیمت استفاده کنید از گزینه ی sell stop استفاده کنید.

اصولا افرادی از این گزینه استفاده می کنند که می خواهند با اطمینان بیشتری وارد معامله شوند، آن ها کل یک موج را نمی گیرند ولی ریسک معاملات خود را کمتر می کنند.

اصطلاحات سفارش‌گذاری

گزینه ی trailing stop

این گزینه به معنی جابجا کردن اتومات استاپ لاس است.

مثلا شما تعیین می کنید که به ازای هر ۰.۰۱ درصد که قیمت به تارگت شما نزدیک می شود به همان میزان استاپ لاس شما حرکت کرده و کوچک تر می شود. تا جایی که بعضا استاپ لاس شما در سود قرار می گیرد و اگر استاپ بخورید هم مقداری سود کرده اید.

تریلینگ استاپ مدل دیگری هم دارد که معامله گر به صورت دستی استاپ لاسش را زیر کندل قبلی قرار داده و هیچ گاه برای معامله ی خود تارگت قرار نمی دهد. در این شیوه تارگت های معامله گر، استاپ لاس هایی هستند که در سود بسته شده اند.

اصطلاحات سفارش‌گذاری

در مقاله ی بعدی به توضیح مفاهیم cross, isolated, mark price , last price خواهیم پرداخت.

 

مقالات مرتبط

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار؛ آشنایی با مفاهیم اولیه، نمودارها، الگوهای قیمتی و نشانگرهای تکنیکی. شروع مسیر موفقیت در بازارهای مالی از اینجا

ترس از دست دادن معامله گران

در هر زمانی از روز، هزاران بازار وجود دارد که منتظر شماهستند. صدها هزار نمودار در بیست و چهار ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته در حال نوسان و حرکت هستند که هر تیک آن می تواند براي شما پولسازي کند. برخوردن به معاملات از دست رفته می تواند چالشی واقعی براي معامله گران باشد، و هر روز شما با پول هایی سر و کار دارید که وارد حساب معاملاتی تان نشده اند. اینکه ببینید که این پول چقدر بوده است ذهنیت معامله گر را با چالشی جدي روبرو کرده و منجر به اشتباهات بزرگ در معامله گري می شود.

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

بهبود استراتژی معاملاتی با تکنیک‌های روانشناسی ترید: چرا و چگونه تجدید نظر کنیم

بازشناسی و تجدید نظر در استراتژی‌های معامله‌گری: یادگیری از اشتباهات، به چالش کشیدن نظرات، و کار با دیگر معامله‌گران برای رشد و پیشرفت در روانشناسی ترید و بازارهای مالی.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X