پرش لینک ها
برنامه ریزی برای معاملات

چگونه برای معاملات خود برنامه ریزی کنیم؟ | برنامه ریزی برای معاملات

چگونه برای معاملات خود برنامه ریزی کنیم؟

برای معاملات خود برنامه ریزی کنید و بر اساس برنامه ریزی معامله کنید .
بدون شک هیچ تریدری بدون برنامه ریزی برای معاملاتش نمیتواند مدت زیادی در بازار دوام بیاورد اما باید توجه داشت که یک برنامه ریزی هر چقدر هم خوب باشد چنانچه با نظم و انظباط آنرا اجرا نکنیم هیچ نفعی برای ما نخواهد داشت.
ریچارد دنیس ) بنیانگذار استراتژی لاک پشتها ( می گوید هیچ وقت نگران اینکه قیمتها به کجا میروند نباشید بلکه به این فکر کنید که اگر قیمتها به هر طرفی رفتند شما چه خواهید کرد.

برنامه ریزی برای معاملات
بدین معنی که وقتی شما یک معامله را آغاز میکنید دیگر هیچ کنترلی بر روی قیمتها ندارید پس نگرانی به شما هیچ کمکی نخواهد کرد. در عوض باید بر روی نقاط کلیدی نمودار تمرکز کنید و از قبل برنامه ریزی کنید که اگر قیمت به این نقاط رسید عکس العمل شما چه خواهد بود. با انجام اینکار شما یک معامله غیر احساسی خواهید داشت و یکی از بزرگترین محاسن این کار عدم اضطراب در هنگام معامله است.
برای مثال فرض کنید شما سهم ایکس را تحت نظر دارید و بنا به دلایل تحلیلی خودتان در قیمت 42 دلار مقدار 100 سهم را خریداری میکنید . بعد از اینکه معامله را آغاز کردید می بایست سوالات زیر را از خودتان بپرسید:
– اگر این معامله خلاف پیش بینی من حرکت کرد با چه میزان ضرر از معامله خارج خواهم شد و یا با توجه به سرمایه و ریسک پذیری ام تا چه میزان ضرر را میتوانم در این معامله تحمل کنم؟
– اگر این معامله در جهت پیش بینی من حرکت کرد من کی و با چه میزان سود از آن خارج خواهم شد و در حقیقت استراتزی من برای خروج این معامله چیست؟
– آیا اگر این معامله در جهت موافق با پیش بینی من حرکت کند من در چه قیمتی و به چه میزان بر معامله خود خواهم افزود؟
– تا چه زمانی منتظر رسیدن معامله به هدف قیمتی خود خواهم ماند و تا چه زمانی اگر این معامله به حد سود من نرسید از آن خارج خواهم شد و آیا با استفاده از دستور trailing stop برای بستن معامله اقدام خواهم کرد؟

برنامه ریزی برای معاملات
– چنانچه این معامله با ضرر بسته شود من یکبار دیگر معامله خود را با برنامه تریدم چک میکنم و مطمئن میشوم که تمام قوانین را رعایت کرده بودم و سپس منتظر فرصت های بعدی می مانم.
پس شما قبل از ورود به بازار یک برنامه ریزی کامل برای معامله خودتان خواهید کرد . حال به عنوان یک مثال برای برنامه ریزی فرض کنید دستور خریدی برای 100 سهم ایکس در قیمت 42 دلار وارد کرده اید و حد ضرر خود را در قیمت 39 دلار قرار می دهید . در حالی که واقعا نمیدانید قیمتها به کدام سو خواهند رفت ؟ حال فرض کنید که قیمتها در جهت موافق با پیش بینی شما حرکت میکنند. در اینصورت شما دومین دستور خرید خود را در قیمت 50 دلار قرار میدهید و بعد از مدتی دستور بعدی شما نیز در قیمت 50 دلار و با حد ضرر 45 دلار فعال میشود . معامله همچنان در جهت سوددهی برای شما حرکت میکند و شما هم حد ضررتان را بالاتر میاورید و در فاصله مناسبی از قیمت بازار قرار میدهید. نهایتا در قیمت 130 دلار حد ضرر شما میخورد و شما با یک سود کلان از معامله خارج میشوید. میبینید چنانچه یک برنامه ریزی کامل داشته باشید تا چه حد کارها راحت میشود؟
زمانی که برنامه ریزی کاملی دارید شما میدانید چه کاری میخواهید انجام بدهید. حد ضرر را تنظیم میکنید , به موقع بر میزان معاملاتتان می افزایید و به موقع نیز خارج میشوید. بطور خلاصه در این حالت شما به مانند یک تریدر حرفه ای و فارغ از هرگونه احساسات عمل کرده اید. مطمئن باشید اگر یک برنامه ریزی کامل برای معامله داشته باشید و با نظم و انظباط آن را دنبال کنید ترید کردن برایتان یک کار ساده و جذاب خواهد شد که هیچگونه اضطرابی را هم به شما وارد نخواهد کرد.
برنامه ریزی برای معاملات مانند برنامه ریزی برای مسافرت است.

برنامه ریزی برای معاملات

پیشبینی کردن در برنامه ریزی برای معاملات

شما باید برای هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد یک عکس العمل مناسب و از پیش تعیین شده داشته باشید . خیلی از مواقع معامله همان راهی را میرود که شما میخواهید اما فراموش نکنید که این اتفاق همیشه ممکن نیست و شما باید آماده باشید که اگر قیمتها به سمت بالا رفتند چه کنید و یا اگر قیمتها سقوط کردند چه خواهید کرد یا حتی مثلا اگر مدت زیادی گذشت و قیمتها بدون نوسان قابل توجه و رو به جلو حرکت کردند تصمیم شما درباره معامله تان چه خواهد بود.
اکثر مردم ترجیح میدهند نظر دیگران را جویا شوند و این نشاندهنده نداشتن برنامه ریزی و انظباط در معاملات شان است. با این کار اینگونه افراد خودشان را از زحمت فکر کردن خلاص میکنند که خب مطمئنا این کار به نفعشان نخواهد بود.
زمانی که شما شروع به اجرا کردن برنامه ترید خودتان مینمایید نباید احتیاجی به دانستن نظر دیگران داشته باشید. وقتی شما سهم ایکس را زیر نظر دارید و در قیمت 60 دلار آنرا می خرید و حد ضرر اولیه تان را 56 دلار قرار میدهید چرا باید از حرف کسی که میگوید ” سهم ایکس را بفروشید زیرا از خرید اشباع شده و بزودی به قیمت 20 دلار سقوط خواهد کرد ” دلواپس و نگران شوید؟ اینرا بدانید که اولا آن شخص هر چقدر هم حرفه ای باشد باز هم امکان اشتباه دارد و ثانیا وقتی حد ضرر شما در قیمت 56 دلار است و به محض افت قیمت در این نقطه پوزیشن شما بسته خواهد شد دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد. در این حالت است که پاسخ شما به سوال ” آیا امروز از قوانین مربوط به معاملاتم بطور کامل پیروی کردم؟ ” مثبت خواهد بود و پاسخ مثبت به این سوال نشاندهنده این است که مسیر حرکت شما درست است.
این اصلا مهم نیست که شما با 5000 دلار یا 50 میلیون دلار معامله میکنیدد بلکه نکته مهم رعایت قوانین است که برای هر دو حساب لازم است. شما باید تمام احساسات خود را از بین ببرید و فقط بر اساس برنامه ای که قبلا تنظیم کرده اید عمل کنید.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن