پرش لینک ها
جس لیورمور

تریدر سخت کوش (قسمت دوم) – سرگذشت جس لیورمور

جس لیورمور یک تریدر حرفه ای در بازار سهام و کالا بود. او با یک حساب خیلی کوچک شروع کرد و در عرض مدتی آن حساب را به یک حساب چند میلیون دلاری تبدیل کرد اما نتوانست آن را حفظ کند و تمام حساب چند میلیون دلاری خود را از دست داد. از یک نظر او یکی از تریدر های بزرگ دنیا بود ولی از طرفی کار او ایراداتی هم داشت. مشکل او این بود که نمیتوانست بر احساسات خود غلبه کند. جس لیورمور یکبار یک حساب کوچک را به یک حساب چند میلیون دلاری تبدیل کرد و سپس تما آنرا از دست داد. اما آیا این تجربه برای او آنقدر عبرت آموز بود تا دیگر آنرا تکرار نکند؟
جس لیورمور با وجود ناراحتی و غمی که از این تجربه داشت باز هم از ابتدا شروع کرد و این بار بازهم با تلاش و کوشش توانست حساب خود را مجددا به چند میلیون دلار برساند اما با این تفاوت که این بار بعد از هر اشتباهی که منجر به زیان او میشد سریعا با یاداوری آن تجربه تلخ به خودش هشدار میداد و اجازه نمیداد تا احساساتی عمل کند. هر کسی میتواند اشتباه کند و این اصلا ناامید کننده نیست ولی چنانچه از اشتباهات درس نگیریم و آنرا تکرار کنیم دچار مشکل خواهیم شد. جس لیورمور با وجود اینکه یک تریدر حرفه ای بود اما هیچ وقت به اندازه کافی بر روی مسائل روانشناسی کار نکرده بود. مطمئنا اگر او به تمام قوانین مدیریت سرمایه و قوانین ترید خودش بطور کامل عمل میکرد چنین تجربه ای برایش اتفاق نمی افتاد.
از سرگذشت جس لیورمور درس میگیریم که در طول مدتی که شما برای حرفه ای شدن تلاش میکنید اشتباهات بزرگی در کمین شما هستند تا تمام زحمات شما را بر باد بدهند. اگر میخواهید به سرنوشت لیورمور دچار نشوید فقط کافی است احساسات خود را کنترل کنید و قوانین ترید تان را مو به مو اجرا کنید.
حال ببینیم چه مقدار زمان لازم است تا بتوان یک تریدر خوب و شایسته شد ؟ برای اینکه بتوانیم یک تریدر نسبتا خوب شویم نمیتوان زمان دقیقی را مشخص کرد و این مسئله بستگی به استعداد و تلاش افراد دارد اما میتوان زمانی را که معمولا افراد لازم دارند تا به موفقیت برسند را اینگونه تعریف کرد :

جس لیورمور

سال اول

باید تلاش کنید و وقت بگذارید تا سیستمی پیدا کنید که نه تنها کارایی داشته باشد بلکه با خصوصیات فرد شما نیز متناسب باشد شروع به مطالعه و خواندن کتابهایی در رابطه با نحوه عملکرد بازار بنماید. برخی از این کتابها ممکن است شما را شگفت زده بکنند پس توجه داشته باشید که نباید بعد از خواندن این کتابها با خودتان فکر کنید که :عالیه، بالاخره پیداش کردم.
در واقع سعی کنید عمقی تر به مسئله نگاه کنید. از نزدیک تر به تریدرهای موفق نگاه کنید. باید درک کنید که طرف مورد نظر چقدر زمان گذاشته و چه مقدار تلاش کرده تا به یک تریدر موفق تبدیل شده. چه بسیار مواقعی بوده اند که او ضرر کرده و چه بسا چندین بار هم سرمایه اولیه اش را از دست داده است و مجددا شروع کرده. باید پیدا کنید که چه خصوصیات بارزی باعث شده تا آن شخص یک تریدر حرفه ای بشود . به جلسات و سمینارهایی که در رابطه با بازار برگزار میشود بروید.
در این جلسات چیزی را مخفی نکنید زیرا این به زیان شماست . سعی کنید گزارش مفصل از واقعیات معاملات تان برای افراد حرفه ای بگویید و بعد به راهنماییها و تجارب آنها گوش کنید.
به تمام سمینارهایی که راجع به مفاهیم اولیه نمودار ها، تحلیل نمودارها، مطالب روانشناسی ، مدیریت سرمایه و … برگزار میشود بروید و بعد از پایان جلسه به سراغ سخنران بروید و هر گونه سوالی که برایتان وجود دارد را بپرسید.
حتی اگر لازم است از او بخواهید تا به شما برای گرفتن پاسخ سوالات تان وقت بدهد. سعی کنید بیشتر به نمودارها نگاه کنید و روی آنها مطالعه کنید. چه در مورد ترید و چه در مورد زندگی همیشه زمانی که روی خودشناسی کار کنید نتایج بسیار مثبتی عایدتان می شود .
اگر شما سیستمی را پیدا کردید و متوجه شدید که مناسب شما نیست خوشحال باشید چون در اینصورت شما توانسته اید از پول و وقت خود محافظت کنید و آنها را بی جهت از دست ندهید. بازهم بگردید. قرار نیست تمام سیستمهای معامله گری برای شما مناسب باشد. عموما اکثر تریدر هایی که آرزوی موفقیت دارند ممکن است مجبور شوند چندین بار برگردند و از اول شروع کنند تا بالاخره سیستم مناسب را پیدا کنند

سال دوم

یک اکانت با سرمایه کم باز کنید . این اکانت را شهریه ای فرض کنید که می بایست برای یادگیری پرداخت کنید و آمادگی از دست دادن تمام یا قسمتی از ان را داشته باشید. کماکان به مطالعه ، یادگیری و رفتن به جلسات و سمینارهایی که میتوانید در این جلسات سوالات تان را بپرسید ادامه دهید و سعی کنید هیچ سوالی را بی جواب رها نکنید.
روشی که برای معامله انتخاب کرده اید و با آن احساس راحتی میکنید را کامل تر کنید. گزارشات معاملات تان را از قبیل سایز معاملات, تعداد آنها و نتیجه شان تهیه و بررسی کنید. مثلا ببینید معاملات سودده تان چند معامله بوده و همینطور زیانده ها. ببینید چند معامله پی در پی سودده و چند معامله متوالی زیانده داشته اید؟ برنامه ریزی کنید و یاد بگیرید که برای هر اتفاقی آماده باشید.

جس لیورمور
به خواندن و تحلیل نمودارها ادامه بدهید. شما تنها با خواندن مطلب و بدون بررسی نمودار نمیتوانید پیشرفت خوبی داشته باشید. تا زمانی که به حد کافی این بازی را ادامه ندهید نمیتوانید احساس واقعی که به سراغتان میاید را درک کنید و تا زمانی که این شرایط را احساس نکنید مسلما موفق به کنترل آنها نیز نخواهید شد. مسایلی مانند مدیریت سرمایه را میتوان براحتی در حساب
دمو تست کرد و نتایج مختلف آن را در حساب دمو مشاهده کرد. در حقیقت بحث مدیریت سرمایه یکی از مباحثی است که میتوانید آنرا بدون پرداخت هیچ هزینه ای و تنها با باز کردن یک حساب آزمایشی یاد بگیرید .
مدیریت سرمایه یکی از ارکان اصلی این بازار است که بدون دانستن و رعایت کردن اصول آن شانسی برای برنده شدن ندارید. برای درک اهمیت مدیریت سرمایه کافی است 100 معامله را در حالات مختلف و با ریسکهای متفاوت بررسی کنید . مطمئنا از نتایج مختلف و گوناگونی که همین رکن از ارکان بازار در حساب شما ایجاد خواهد کرد شگفت زده خواهید شد.
یک حساب ده هزار دلاری را در نظر بگیرید با ریسک دو نیم درصد
و بازده ده درصد. یعنی اگر شما یک معامله زیانده داشته باشید تنها 25 دلار از حسابتان را از دست خواهید داد و اگر یک معامله سودده داشته باشید 100 دلار به موجودی شما اضافه خواهد شد. حال کمی وقت بگذارید و با جابجا کردن اعداد ریسک و بازده تان و همچنین سایز معاملات نتیجه را پس از 100 معامله بررسی کنید. ریسکهای مختلف را جایگزین کنید و ببینید که با هر کدام چه مقدار زیان متحمل خواهید شد. ریسکی را که فکر میکنید برای شما مناسب است در نظر بگیرید و تصور کنید اگر با این میزان ریسک 5 معامله زیانده متوالی نصیبتان شود چه بر سر خودتان و حساب تان خواهد آمد.
تصور کنید که اگر در یک معامله 2000 دلار یعنی بیست درصد سرمایه تان را از دست بدهید چه حالی خواهید داشت. آیا میتوانید مجددا برگردید و به کارتان ادامه دهید بدون اینکه این ضرر بزرگ باعث احساساتی شدن شما بشود ؟ حالات مختلف را بررسی کنید و همزمان خودتان را در آن شرایط مجسم کنید. هر زمانی که احساس کردید نسبتی را که یافته اید برایتان مناسب است آنگاه در حساب واقعی نیز از همان نسبتها استفاده کنید.
تمام توجهتان را به معامله و پیروی از قوانین معطوف کنید. کم یا زیاد شدن موجودی حسابتان اهمیتی ندارد. فکر نکنید چون موجودی حسابتان کوچک است پس ارزش وقت گذاشتن را ندارد. روی آن وقت بگذارید و کار کنید. به اینکه چند دلار بدست میاورید یا از دست میدهید اصلا توجهی نکنید مهم تعداد پیپس هایی است که میگیرید و یا از دست میدهید. بعد از این مدت شما باید آمادگی پاسخگویی به سوالات زیر را داشته باشید :
– عکس العمل من در مواقعی که چند معامله زیانده داشته باشم و سرمایه ام رو به کاهش است چه خواهد بود )پاسخ این سوال را باید با میزان ریسکهای مختلف بدانید (
– آیا من میتوانم از قوانین سیستمی که انتخاب کرده ام پیروی کنم؟ – آیا سیستمی که انتخاب کرده ام در بلند مدت جواب خواهد داد؟

جس لیورمور

سال سوم

در این سال شما سیستم مناسب خودتان را یافته اید و از اینجا به بعد میتوانید سودهای مناسبی را از بازار بگیرید. اگر در سال سوم شما متوجه شدید که هنوز در پیروی از سیستم تان دچار مشکل هستید و نظم و دیسیپلین لازم را نمیتوانید رعایت کنید از خودتان بپرسید چرا؟ به حساب دمو برگردید و در انجا امتحان کنید. البته توجه داشته باشید چنانچه این سیستم را برای خودتان مناسب میدانید از چند ضرر پی در پی نگران نشوید و ادامه بدهید. اینگونه ضررها جزء لاینفک بازار هستند و مطمئن باشید اگر شما اصول مدیریت سرمایه را رعایت کنید هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

سال چهارم

اگر شما هنوز در سال چهارم( مشغول معامله باشید )بدین معنی که توانایی ماندن در بازار به مدت 4 سال را داشته باشید مطمئنا شما اکنون میتوانید سود مناسبی را بدست آورید. ولی هرگز از خواند و یادگیری نباید غافل شوید. حتی اگر سالیان متوالی سود میکنید اگر از یادگیری و مطالعه غافل شوید ممکن است مجبور به تحمل ضررهای زیادی بشوید. تمام افراد موفق در بازار با وجود اینکه سودهای خوبی را از بازار میگیرند ولی همیشه به مطالعه و دانستن بیشتر اهمیت میدهند . شما نیز باید اینگونه باشید
بسیار خوب. حالا تصمیم بگیرید آیا شما حاضرید حدود چهار سال
وقت بگذارید تا معامله در بازار را بصورت کامل و عملی یاد بگیرید؟ اگر پاسختان منفی است بهتر است از همین حالا اینکار را فراموش کنید و به
سراغ کار دیگری بروید. اگر شما میخواهید یک تریدر درجه یک باشید میبایست سخت کار کنید.
گول افراد و تبلیغاتی که به شما وعده سودهای 100 درصدی میدهند و میگویند می توانید در این بازار سودهای کلان ببرید بدون اینکه زحمت بکشید ،تلاش کنید ، بخوانید و یاد بگیرید وزمان صرف کنید را نخورید. چنین چیزی ممکن نمیباشد اما مطمئن باشید اگر واقعا زحمت بکشید و کار کنید بازدهی ای که نصیب تان خواهد شد ارزش این زحمات را دارد و از این بازدهی شگفت زده خواهید شد.

برای مشاهده بخش اول تریدر سخت کوش اینجا کلیک کنید.

 

 

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن