تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله – ترید خلاف روند چیست؟

تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله - ترید خلاف روند چیست؟

ترید خلاف روند یا ترید برگشتی؟ چرا ترید خلاف روند خوب نیست؟ در تریدهای خلاف روند یا برگشتی است که می توانم کل یه موج را بگیرم… نظر شما چیست؟ آیا خلاف روند ترید می کنید؟

یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین مفاهیم تحلیل تکنیکال، دانستن و شناختن روند در بازارهاست. خبر حرکت روندهاست که همیشه مردم عادی را به بازار می آورد، روندها هستند که به ما می گویند که در چه چرخه ای از اقتصاد در دنیا قرار داریم. خیلی وقت ها شناخت روندها، به می گوید که احتمال وقوع حوادث مهمی در دنیا وجود دارد
حالا شناخت این روندهای ساده و البته بسیار مهم، به ما کمک می کند تا در هر تایم فریمی که معامله می کنیم به نتایج بسیار بهتری در معاملات خود برسیم.
ابتدا با هم روند ها را بشناسیم

روند صعودی

روندی که در آن سقف و کف های بالاتر در چارت می بینیم و قیمت پس از استراحت های کوتاه، به حرکت های پرشتاب صعودی خود ادامه می دهد.

روند صعودی - تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله - ترید خلاف روند چیست؟

 

روند نزولی

روندی که در آن سقف و کف های پایین در چارت می بینیم و قیمت پس از استراحت های کوتاه، به حرکت های پرشتاب نزولی خود ادامه می دهد.

روند نزولی - تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله - ترید خلاف روند چیست؟

روند ساید یا رنج یا خنثی

روندی که در آن قیمت در یک محدوده ی مشخص نوسان می کند و تمایلی به بالا یا پایین رفتن از خود نشان نمی دهد.

روند ساید - تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله - ترید خلاف روند چیست؟

روندهای سایدوی تو آپ (sideway to up) و سایدوی تو داون (sideway to down) نیز وجود دارند که قیمت با شیب بسیار کمی رو به بالا و یا با شیب بسیار کمی رو به پایین حرکت می کند.
حالا که روندها یا ترندها رو شناختیم ببینیم این روندها چطور می توانند به ما کمک کنند
ابتدا باید این نکته را مدنظر داشته باشید که تعیین روند هرچه در تایم بالاتری باشد از اعتبار بیشتری برخوردار است. پس ما باید در بالاترین تایم فریم تحلیلی خود نسبت به تعیین روند اقدام کنیم.

نکات مهم در تشخیص روندها

  • شیب حرکات چارت هر چه بیشتر باشد نشان دهنده ی قدرت بیشتر حرکت در در روند است.
  • طول اکستنشن های چارت هر چه بیشتر باشد نشان دهنده ی قدرت بیشتر در روند است
  • افزایش پروجکشن های چارت(فاصله ی عمودی سقف ها یا کف ها از هم) نشان از قدرت روند است.
  • بالطبع مخالف تمام موارد بالا نشان دهنده ی ضعف در روند است.

چطور می توانیم روندها را معامله کنیم؟

اینکه گفته می شود در جهت روند معامله کنید یا با روند دوست باشید کاملا درست است، ولی ترید در جهت خلاف روند هم مشکلی ایجاد نمی کند. باید در نظر داشته باشید زمانی که ما موفق به تشخیص روند می شویم معاملات در جهت روند خود را با ماکسیمم حجم مجاز مطابق با استراتژی و مدیریت سرمایه ی خود وارد آن معامله می کنیم و زمانی که موقعیت معامله ای در جهت خلاف روند پیدا می کنیم با حجم کمتری وارد آن معامله ی خلاف روند می شویم چرا که به هر حال در حال معامله در جهت خلاف روند هستیم و احتمال موفقیت معاملات در جهت خلاف روند کمتر است.
در روندهای خنثی هم دو راهکار وجود دارد. یک دسته از معامله گران منتظر شکست محدوده ی خنثی می مانند و قیمت از هر جهتی که خارج شد وارد معامله در آن جهت می شوند، دسته ی دیگر نیز در سقف و کف های این محدوده ی اقدام به معامله فروش و خرید می کنند که هر دوی این شیوه ها معقول به نظر می رسد.
حتما به این موضوع دقت داشته باشید که باید ضمن دانستن روند، ستاپ های مناسبی هم برای ورود به معاملات پیدا کنید و صرف تشخیص روند وارد معامله نشوید.
دو نکته ی مهم که در رابطه با روندها به صورت کلی می توان به آن اشاره کرد این است که اولا در تمام روند ها در برخورد سوم به سقف و کف روند انتظار شکست روند وجود دارد و دوما اصولا بین هر روند صعودی و نزولی یک روند ساید یا رنج شکل می گیرد که این روند ساید نشانه ی خوبی برای تشخیص این موضوع است که روند قبلی به پایان رسیده است.

تشخیص درست روند، اولین قدم موفقیت در معامله - ترید خلاف روند چیست؟

تشخیص روند، قدم بزرگی برای شروع یک معامله ی موفق است.

مقالات مرتبط

تایم فریم در ترید و ۴ روش معاملاتی محبوب

اساسا نقش تایم فریم در ترید به عنوان نحوه نمایش داده های قیمت و تغییرات قیمت در بازه های زمانی مورد نظر یک تریدر به منظور انجام تحلیل تکنیکال و بررسی داده های قیمتی در ابتدا و انتهای تایم فریم مورد نظر، همچنین حداقل و حداکثر قیمتی که سهام، ارز دیجیتال، ارزهای فارکس، و یا کامودیتی ها مثل طلا و نفت و نقره در چارچوب زمانی معین استفاده می کنه، نقشی حیاتی و کلیدی ست. اگر ما داده های درست و مناسبی برای تحلیل خودمون نداشته باشیم، نتیجه تحلیل هامون هم درست نخواهند بود و در نهایت منجر به شکست در معاملات ما خواهد شد.
در این مقاله انواع تایم فریم های مطلوب تریدرها، اسکلپرها، و سرمایه گذارها رو با هم بررسی میکنیم.

ترس از دست دادن معامله گران

در هر زمانی از روز، هزاران بازار وجود دارد که منتظر شماهستند. صدها هزار نمودار در بیست و چهار ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته در حال نوسان و حرکت هستند که هر تیک آن می تواند براي شما پولسازي کند. برخوردن به معاملات از دست رفته می تواند چالشی واقعی براي معامله گران باشد، و هر روز شما با پول هایی سر و کار دارید که وارد حساب معاملاتی تان نشده اند. اینکه ببینید که این پول چقدر بوده است ذهنیت معامله گر را با چالشی جدي روبرو کرده و منجر به اشتباهات بزرگ در معامله گري می شود.

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

سفته بازی، تفریح روزانه ی مارکت میکرها | سفته بازی در بازارهای سرمایه چیست؟ سفته باز کیست؟

سفته بازی چیست؟ چه کسانی در بازارهای مالی سفته بازی می کنند؟ آیا تریدرهای خرد هم توان سفته بازی دارند؟ سود سفته بازی چقدر است؟ سفته بازی چه ریسک هایی دارد؟ معروف ترین سفته بازان تاریخ بازارهای مالی چه کسانی هستند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات و سوالات دیگری در باب سفته بازی در این مقاله با من همراه باشید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X