روانشناسی ترید و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

درک روانشناسی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

روانشناسی ترید و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

درک بازارهای مالی با تأثیر پذیری آنها از یک روانشناسی جهانی آسان تر خواهد بود .همانطور که میدانید تحلیل فاندامنتال برای همه تریدر ها امری ضروری است، در همین رابطه این قانون طلایی را به ذهن بسپارید : وقتی دیگران می ترسند بخرید و وقتی دیگران دچار طمع شدند بفروشید . این یعنی بر اساس اصول روانشناسی ترید احساسات بازار را در هر لحظه درک کنیم و حالت های ایده آل برای سقف و کف ها را پیدا کرده و معامله کنیم.

درک روانشناسی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

تحلیل تکنیکال و روانشناسی ترید

و اما در رابطه با تحلیل تکنیکال نیز اصول روانشناسی ترید می تواند کمک کننده باشد.  برای درک این موضوع می توانید چرخه های قبلی بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید با مرور این چرخه ها می توانید تشخیص دهید که روانشناسی کلی بازار چگونه تغییر کرده است و بر اساس این تحلیل ها سودآورترین تصمیمات را بگیرید.

درک اتفاقات گذشته بازار با اصول روانشناسی ترید کار دشواری است اما پیش بینی آنچه در آینده در بازار اتفاق خواهد افتاد بسیار دشوارتر است .

بسیاری از سرمایه گذاران با استفاده از اصول تحلیل تکنیکال روند آینده بازار را پیش بینی می کنند .

تحلیل تکنیکال ابزارهایی دارد که می‌توان از آنها برای سنجش وضعیت روانی لحظه‌ای موجود در بازار استفاده کرد.

درک روانشناسی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

 به عنوان مثال در مورد شاخص قدرت نسبی یا rsi صحبت می کنیم این شاخص می تواند نشان دهد که یک سهم در این لحظه به دلیل احساسات به شدت مثبت بازار به عنوان مثال احساساتی مثل حرص و طمع بیش از حد در خرید اشباع شده قرار دارد،  یا مثال دیگر از یک شاخص دیگر به نام شاخص MACD که می تواند برای تشخیص مراحل مختلف روانشناختی در یک چرخه بازار استفاده شود .به طور خلاصه رابطه بین خطوط این شاخص می تواند نشان دهد که بازار و روند آن در حال تغییر است ، به طور مثال نیروی خرید در حال ضعیف شدن یا قوی شدن است.

 سرمایه گذاران بر این باور هستند که روانشناسی بازار واقعاً وجود دارد و تاثیر بسیار زیادی بر اقدامات معاملاتی دارد ، اما با این حال از عهده غلبه بر این احساسات ، حتی اگر آنها را درک کنند،  بر نمی آیند . پس یک تریدر علاوه بر تحلیل های لازم ، در حال دست و پنجه نرم کردن با احساسات جهانی حاکم بر بازار و احساسات شخصی خود نیز هست.

 

سوگیری ها یا خطاهای شناختی در معاملات

سوگیری های شناختی یا  (Cognitive bias) باعث تصمیمات غیر منطقی انسانها می شود . این الگو ها هم تریدر ها و هم روند بازار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. چند نمونه رایج از سوگیری ها را با هم بررسی کنیم.

درک روانشناسی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

چند نمونه رایج عبارتند از:

سوگیری تأییدی (Confirmation bias)

‌‌سوگیری تاییدی(Confirmation bias)  در واقع تمایل ما به تایید بیش از حد اطلاعاتی است که اعتقادات و نظرات پیشین ما آنها را تایید می کند ، در حالی که به راحتی اطلاعاتی که برخلاف آنهاست را نادیده می گیریم و رد میکنیم. به عنوان مثال تریدر ها در بازار صعودی تمرکز بیشتری روی اخبار مثبت دارند در حالی که از اخبار بد یا علائمی که نشان می‌دهد روند بازار در حال تغییر است چشم پوشی می کند!

درک روانشناسی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

ضرر گریزی (Loss aversion)

سوگیری ضرر گریزی(Loss aversion) به طور طبیعی تمایل ما به ترس از شکست بیشتر از لذت سود است حتی اگر سود یکساله بیشترین استفاده میشود، به عبارت دیگر درد از دست دادن و ضرر کردن دردناک تر از لذت به دست آوردن و سود کردن است ! این موضوع ممکن است باعث شود که تریدرها فرصت های خوبی را از دست بدهند.

اثر برخورداری یا مالکیت (Endowment effect)

سوگیری مالکیت (Endowment effect)در واقع بیانگر تمایل بیش از حد افراد برای ارزش گذاری روی چیزهایی است که متعلق به آنهاست فقط و فقط به این دلیل که مالک آنها هستند.  به عنوان مثال تریدری که چند سهم از ارزهای دیجیتال دارد به احتمال زیاد معتقد است که ثروت او بیشتر از هر فرد دیگری در این بازار هاست و سهم های وی فقط مستعد رشد هستند و به هیچ وجه دچار زیان نمیشوند.

مقالات مرتبط

روانشناسی معاملاتی چیست و شامل چه بخش‌هاییست

سه اصل مهم در معامله گری را می توان شامل: روانشناسی ترید یا روانشناسی معاملاتی و روانشناسی بازار، استراتژی معاملاتی و نهایتا مدیریت ریسک و سرمایه دانست. احساسات تریدرها به عنوان نیروی محرک روانشناسی در تصمیمات معاملاتی آن ها عمل کرده و تصمیمات معاملاتی و اقتصادی را می توان ناشی از آن دانست.
روانشناسی بازار و روانشناسی ترید، دو مبحث متفاوت هستند که در این مقاله به اختصار به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم و مثال هایی از بازار خرسی و گاوی یا همان بریش (Bearish) و بولیش (Bullish) را می بینیم.

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

ورکشاپ رایگان ورود به بازار بورس آمریکا

آشنایی با ترید در بزرگترین بازار سهام دنیا، بورس وال استریت، بورس NASDAQ و هزاران شرکت بزرگ دنیا از جمله Microsoft و Amazon و Google و Apple و Pfizer و Walmart و … از داخل ایران. در این ورکشاپ یادمیگیریم برای ورود به بازار بورس آمریکا باید چی کار کرد

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار؛ آشنایی با مفاهیم اولیه، نمودارها، الگوهای قیمتی و نشانگرهای تکنیکی. شروع مسیر موفقیت در بازارهای مالی از اینجا

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X