راهنمای استفاده از تحلیل فاندامنتال: کلید موفقیت در سرمایه‌گذاری بلندمدت

تحلیل فاندامنتال معاملات روزانه

راهنمای استفاده از تحلیل فاندامنتال در معاملات روزانه

این مسئله که یادگیری تحلیل فاندامنتال از تحلیل تکنیکال سخت تر است سبب شده تا استقبال کمتری از تحلیل فاندامنتال شود. اما آیا این استقبال کم نشان از عدم کارایی این تحلیل دارد؟ خیلی ها بر این باورند که نمی توان از تحلیل فاندامنتال در معاملات روزانه استفاده کرد و نهایت کاربرد این تحلیل در معاملات بلند مدتی و سرمایه گذاری است.
در این مقاله می خواهیم به یکی از کاربردهای تحلیل فاندامنتال در معاملات روزانه بپردازیم.

تحلیل فاندامنتال معاملات روزانه

تحلیل فاندامنتال چیست؟

در ابتدا به تحلیل فاندامنتال می پردازیم. به زبان ساده در تحلیل فاندامنتال با استفاده از ابزارهای بنیادی که بسیاری از زمان ها از المان های اقتصادی نشات می گیرد به پیش بینی و تحلیل یه سهم، جفت ارز، رمزارز یا کامودیتی می پردازیم.

 

تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس

به طور خلاصه در بازار فارکس با استفاده از المان های اقتصادی هر کشور مثل تورم، نرخ بهره، بیکاری، تولید ناخالص داخلی و… قدرت ارز هر کشور را در برابر ارز سایر کشورها بررسی می کنیم.

تحلیل فاندامنتال در سهام

در بازار سهام علاوه بر شاخص های اقتصادی به بررسی بنیاد شرکت ها نیز می پردازیم. میزان سوددهی، تعداد کارکنان، دارایی ها، میزان تولید، مواد اولیه و…

تحلیل فاندامنتال معاملات روزانه

تحلیل فاندامنتال در بازار رمزارزها

در بازار رمزارزها علاوه بر شاخص های اقتصادی، به بررسی چشم انداز پروژه های مختلف، تیم پشتیبانی آن ها، هدف گذاری ها و عواملی از این دست می پردازیم.
حال این تحلیل فاندامنتال چگونه به ما کمک می کند؟

با یک مثال یکی از روش های استفاده از تحلیل فاندامنتال در معاملات روزانه را بررسی می کنیم.

فرض کنید امروز خبر cpi منتشر شده و شما با استفاده از دانش فاندامنتال خود انتظارات بازار را تا جلسه ی بعدی فدرال رزرو در جهت تقویت دلار آمریکا پیش بینی می کنید.

اگر شما بر روی چارت eur/usd یا بیت کوین یا شاخص های بورسی معامله می کنید باید بدانید در بازه ی زمانی پیش رو تا جلسه ی بعدی فدرال رزرو انتظارات بازار و معامله گران تقویت دلار خواهد بود، پس در چارت های نام برده شده تمایل شما پیدا کردن ستاپ هایی از تحلیل تکنیکال خواهد بود که منجر به قوی شدن دلار یا ریزش آن چارت ها می شود. اما از طرفی می دانیم که در یک بازار یک طرفه معامله نمی کنیم و دستمان برای معامله در جهت رشد این چارت ها یا تضعیف دلار نیز باز است.
همه ی ما خوب می دانیم که تمام حرکات بازار در قالب موج ها یا بهتر بگویم روند شکل می گیرد. دانستن تحلیل فاندامنتال روند را برای ما مشخص می کند و می توانیم در جهت روند معاملات بسیار خوبی را انجام دهیم. اما در تحلیل تکنیکال ستاپ های برگشتی یا خلاف جهت روند هم وجود دارد، معامله گر موفق کسی است که بتواند ترکیبی از ستاپ های در جهت روند و خلاف جهت روند را از آن خود کند.

تحلیل فاندامنتال علاوه بر کمک به شناسایی روند به ما این کمک را نیز می کند که در معاملات در جهت روند خود با بیشترین حجم مجاز که از مدیریت ریسک و سرمایه ی خود به دست آورده ایم وارد معاملات خود شویم و در معاملات برگشتی خود با حجمی کمتر مثلا نصف حجم خود وارد معامله شویم چرا که انتظار بازار را تقویت دلار و ریزش احتمالا سنگین چارت پس از هر اصلاح تکنیکال می دانیم. بدین ترتیب ما در هر دو جهت بازار به بهینه ترین شکل ممکن به انجام معامله پرداخته ایم.

تحلیل فاندامنتال معاملات روزانه

اشتباه در تحلیل فاندامنتال

مطمئنا همانطور که در تحلیل تکنیکال قطعیتی وجود ندارد و معامله گران دچار خطا می شوند و یا به اصطلاح تحلیلشان ناموفق می شود، در تحلیل فاندامنتال نیز این اتفاق ممکن است رخ دهد.

اصولا معامله گران از روی ژورنال خود متوجه ناموفق بودن تحلیل فاندامنتالشان می شوند. بدین صورت که مثلا از ۳۰ معامله ی آخر خود روی یک چارت مشخص، ۲۳ معامله ی لانگ باز کرده اند که ۱۶ تای آن ها استاپ خورده است مطمئنا این نشان دهنده ی ناموفق بودن تحلیل ما از تشخیص روند درست بازار بوده است که نادرست بودن تحلیل فاندامنتالمان را تایید می کند.

این یکی از راه های استفاده از تحلیل فاندامنتال در معاملات روزانه است. تحلیل فاندامنتال علاوه بر کمک به ما تمام معاملات و سرمایه گذاری های مان، در افزایش سواد عمومی و شناخت بهتر اوضاع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز به ما کمک می کند که در مقالات بعدی مفصل به آن ها خواهیم پرداخت.

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار؛ آشنایی با مفاهیم اولیه، نمودارها، الگوهای قیمتی و نشانگرهای تکنیکی. شروع مسیر موفقیت در بازارهای مالی از اینجا

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۷ سال ۲۰۲۲

هفته قرمزپوشان در بازار سهام آمریکا و ارزهای مهم فارکس! هفته ۱۷ سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد ریزش در بازارهای سهام و صنایع مختلف بود و از سمت دیگر هم دلار استرالیا، پوند انگلستان، یورو اروپا و ین ژاپن هم دچار ریزش و روند نزولی بودند.
سهم های شرکت های اپل و مایکروسافت و متا و کوکاکولا رو به صعود، آمازون و بوئینگ رو به سقوط!
توصیه ما به شما این است: در شرایط هفته های جاری به شدت مراقب روند ریزشی بازار و سیاست های انقباضی پولی و بانکی در آمریکا و اروپا باشید، و البته از فرصت های خاص این شرایط برای کسب سود استفاده کنید.

ورکشاپ رایگان ورود به بازار بورس آمریکا

آشنایی با ترید در بزرگترین بازار سهام دنیا، بورس وال استریت، بورس NASDAQ و هزاران شرکت بزرگ دنیا از جمله Microsoft و Amazon و Google و Apple و Pfizer و Walmart و … از داخل ایران. در این ورکشاپ یادمیگیریم برای ورود به بازار بورس آمریکا باید چی کار کرد

راهنمای جامع: آشنایی با انواع نمودارهای قیمتی در تحلیل تکنیکال

“آشنایی با نمودارهای قیمتی مهم‌ترین مرحله در یادگیری تحلیل تکنیکال است. در این مقاله جامع، به بررسی انواع نمودارهای قیمتی از جمله خطی، شمعی، بار و نقطه-شکست پرداخته‌ایم و نحوه کارکرد، مزایا و کاربردهای هر نوع را توضیح داده‌ایم. همچنین راهنمایی‌هایی برای انتخاب بهترین نمودار قیمتی بر اساس نیازها و سطح دانش ارائه می‌دهیم

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X