شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

شاخص RSI یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین اندیکاتورها در بین معامله گران است. با وجود انتقاداتی که از اندیکاتور ها می شود RSI در تحلیل تکنیکال توانسته است تا حدود زیادی خود را از این انتقادات محفوظ بدارد، تا حدی که برای برخی از معامله گران یک سبک تحلیل تکنیکال به حساب می آید.

اندیکاتور RSI چیست؟

شاخص یا اندیکاتور RSI در واقع میزان قدرت یک حرکت در چارت را می سنجد. دانستن نحوه ی محاسبه ی آن خیلی کمکی به ما نمی کند اما بد نیست بدانیم که این شاخص از حجم معاملات کمک می گیرد. مثلا اگر در موج اول صعود قیمت، شاهد یک حرکت صعودی همراه با حجم مناسب و بالا باشیم در اندیکاتور RSI نیز این حرکت را به صورت یک حرکت صعودی کامل می بینیم اما اگر موج دوم صعود، با حجم کمی انجام شده باشد با اینکه شاهد رشد قیمت بوده ایم اما در RSI شاید حتی شاهد سقف پایین تری نسبت به سقف قبلی باشیم.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

همانطور که در مثال بالا شاهد هستیم قیمت سقف بالاتری زده ولی در RSI شاهد سقف پایین تر هستیم.
در RSI به شیوه ی دیگری نیز می توان این افت قدرت حرکت را شاهد بود، آن هم زمانی که قیمت به محدوده های اشباع خرید و یا فروش می رسد. در این زمان ها نیز امکان اصلاح قیمت وجود دارد.
در اندیکاتور RSI محدوده ی ۷۰ تا ۱۰۰ محدوده ی اشباع خرید و محدوده ی ۰ تا ۳۰ محدوده ی اشباع فروش است. یعنی قدرت خریداران در ناحیه ی اشباع خرید و قدرت فروشندگان در ناحیه ی اشباع فروش رو به ضعف می نهد.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

همانطور که در چارت بالا مشاهده می فرمایید هرگاه قیمت به محدوده ی اشباع خرید رسیده شاهد اصلاحی در قیمت بوده ایم.

اگر به یادگیری درباره روندها و تسلط بیشتر بر آنها علاقه مندید اینجا کلیک کنید.

انواع واگرایی در شاخص RSI

واگرایی در RSI اصولا زمانی رخ می دهد که چارت قیمت و اندیکاتور RSI سقف و کف های مشابهی ثبت نکنند.

انواع واگرایی در اندیکاتور RSI

  • واگرایی مثبت
  • واگرایی مخفی مثبت
  • واگرایی منفی
  • واگرایی مخفی منفی

۱. واگرایی مثبت در شاخص RSI

زمانی که در چارت قیمت شاهد تشکیل کف پایین تر و در اندیکاتور RSI شاهد تشکیل کف بالاتر هستیم. در این حالت انتظار صعود قیمت می رود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

۲. واگرایی مخفی مثبت در شاخص RSI

زمانی که در چارت قیمت شاهد تشکیل کف بالاتر و در اندیکاتور RSI شاهد تشکیل کف پایین تر هستیم. در این حالت انتظار صعود قیمت می رود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

۳. واگرایی منفی در اندیکاتور RSI

زمانی که در چارت قیمت شاهد تشکیل سقف بالاتر و در اندیکاتور RSI شاهد تشکیل سقف پایین تر هستیم. در این حالت انتظار نزول قیمت می رود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

۴. واگرایی مخفی منفی در اندیکاتور RSI

زمانی که در چارت قیمت شاهد تشکیل سقف پایین تر و در اندیکاتور RSI شاهد تشکیل سقف بالاتر هستیم. در این حالت انتظار نزول قیمت می رود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) | شاخص RSI چیست | واگرایی مثبت و مخفی در RSI

استفاده از ستاپ هایی که واگرایی ها در مناطق اشباع خرید و فروش در RSI به ما می دهند و ترکیب آن با قدرت و ضعف در حرکت های چارت در مناطق عرضه و تقاضای مناسب، می تواند موقعیت های معاملاتی خوبی را در اختیار معامله گران قرار دهد.
در نظر داشته باشید که معامله گران با سبک RSI زمانی که این اندیکاتور در بالای عدد ۵۰ قرار دارد بازار را صعودی و زمانی که این اندیکاتور زیر ۵۰ قرار دارد بازار را نزولی تحلیل می کنند.
مشابه واگرایی های اندیکاتور RSI در اندیکاتور MACD نیز مشاهده می شود، منتها در آن اندیکاتور، المان های متفاوتی برای تحلیل و استفاده در واگرایی ها وجود دارد.
حتما دقت داشته باشید زمانی که بازارها یک طرفه می شوند یعنی در سایکل صعودی یا نزولی شدیدی قرار می گیرند به هیچ وجه روی واگرایی های اندیکاتور RSI و کلا هیچ اندیکاتور دیگری حساب باز نکنید چرا احتمال فِیل شدن این واگرایی ها بسیار بالاست. پس بهترین زمان برای ترید کردن با استفاده از اندیکاتور RSI زمانی است که بازارها شرایط آرامتری را تجربه می کنند و هیجان کمتری در بازار وجود دارد.
در پایان این مقاله ی آموزشی مجددا خاطر نشان می کنیم که استفاده از اندیکاتور RSI مانند تمام ستاپ های تکنیکال، مستلزم آزمودن این ابزارها در گذشته ی بازار و در یک حساب دمو است. در صورت مطلوب بودن نتیجه می توان در یک حساب واقعی، با رعایت اصول و قواعد مدیریت سرمایه، اقدام به معامله کرد.

 

 

 

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

“تحلیل شباهت‌های کلیدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ و امروز | رد کردن سطوح تاریخی معاملات و تشابه با نقطه برگشتی bull-bear”

با شکل گیری سطوح مقاومت جدید و احتمال رسیدن BitCoin به قیمت ۳۰۰۰۰ دلار، عدم حضور چشمگیر نهنگ ها باعث ایجاد شک نسبت به این روند صعودی و نقطه برگشتی مورد انتظار شده است. در سال ۲۰۱۹ هم روند قیمتی مشابه اما در بازه زمانی بسیار کوتاه تر را شاهد بودیم. در این مقاله شباهت های کلیدی چارت قیمت BitCoin و اندیکاتورهای موثر در تحلیل تکنیکال را بررسی می کنیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X