مارتینگل | استاپ لاس یا حد ضرر چیست | برای جای استاپ لاس خوردن، مارتینگل کن اگر سود نکنی حتما سر به سر میای بیرون…!!!!

مارتینگل | استاپ لاس یا حد ضرر

مارتینگل به جای استاپ لاس خوردن بخش چهارم از سری مقالات استاپ لاس یا حد ضرر است. در سه مقاله‌ی قبلی از جهات گوناگون به بررسی اهمیت استاپ لاس و حالات گوناگونی که معامله گران با آن برخورد می کنند پرداختیم. در این مقاله می خواهیم درباره ی عدم پذیرش ضرر و اقدامات اشتباهی که معامله گران در رابطه با این عدم پذیرش مرتکب می شوند صحبت کنیم.
حتما اگر فعال بازارهای مالی بوده باشید کلمه ی مارتینگل به گوش شما خورده است.

مارتینگل چیست؟

فلسفه اصلی و ایده بنیادی این استراتژی مبارزه یا به عبارتی تعامل با روند به شرط تغییر ناگهانی آن است. به بیانی دیگر در این روش، شما پس از هر بار ضرر به صورت پلهای مبلغ بیشتری را وارد پروسه سرمایهگذاری میکنید تا در صورت تغییر روند بازار ولو کوچک، حد ضرر پیشین جبران شود.
مارتینگل یک استراتژی مدیریت سرمایه است که به سبک مختلف به معامله گران تدریس شده است و مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 

مارتینگل در معامله گری

مسئله ای در موفقیت یک معامله گر بسیار با اهمیت است ورود به معامله در لبه های بازار می باشد. لبه های بازار در واقع مناطقی هستند که اهمیت بسیار زیادی برای معامله گران بازار دارد. ترید در لبه های بازار بدین گونه است که اگر به فرض شما وارد معامله ی خرید یا لانگ شده باشید در صورتی که آن حمایت از دست برود چارت ریزش شدیدی را تجربه می کند، پس می توان در صورت شکست آن حمایت و در صورت دیدن تاییده وارد معامله ی فروش یا شورت شد و با خیال راحت اجازه داد تا استاپ معامله ی خرید بخورد.

حال فرض کنید معامله گری در لبه ی بازار نتواند استاپ در این محدوده را تحمل کند و شروع به مارتینگل و افزایش حجم معامله ی خود کند، در واقع با هر حجمی که که به معامله ی خرید خود اضافه می کند مقدار بیشتری از ضرر را به خود تحمیل می کند فقط به این علت که نمی خواسته ضرر کمتر را بپذیرد. در واقع این معامله گر از نظر تکنیکال کاملا درست بازار را تشخیص داده ولی از نظر روانی دچار ترس شده است.

در وهله ی اول باید این موضوع را بپذیریم که ترید کردن در لبه های بازار بیشترین سود را برای معامله گران دارد به عبارتی می توان گفت ریسک به ریوارد بهتری برای معامله گران به همراه دارد. پس همواره توصیه بر ورود به معامله در لبه های حیاتی بازار است.

در وهله ی دوم شاید بگویید که آیا اگر در لبه های وارد بازار وارد نشویم در مناطق دیگر مجاز به مارتینگل کردن هستیم یا نه؟ باید عرض کنم اساسا مارتینگل در ترید توضیه نمی شود اما اگر دچار شک زیادی شده اید که قیمت در نزدیکی لبه ی بازار است و ممکن است بودن نرسیده به محدوده ی شما برگردد، می توانید نصف حجم خود را وارد کنید و اگر قیمت به محدوده رسید نصف دیگر را وارد شوید ولی به هیچ وجه توصیه نمی شود که زیر محدوده ای که برای خرید یا بالای محدوده ای که برای فروش مشخص کرده اید ورود انجام دهید.

ما تریدر هستیم و تعصبی روی حرکت قیمت به بالا یا پایین نداریم اگر بالا رفت سوار موج خرید می شویم و اگر پایین آمد سوار موج فروش می شویم پس فالینگ نایف یا چنگال در حال سقوط را مدام با دستان غیر مسلحتان نگیرید!

مارتینگل | استاپ لاس یا حد ضرر

مارتینگل در سرمایه گذاری

در سرمایه گذاری های میان مدت و بلند مدت بازی کمی متفاوت است. این نوع از سرمایه گذاری چون سرمایه گذاری زمان بیشتری دارد تا سرمایه اش به اصطلاح خواب باشد می تواند در حمایت قوی در تایم های بالا با یم مدیریت سرمایه ی خوب شروع به خرید دارایی ها کند، چون سرمایه گذار فرصت کافی دارد و از اهرم استفاده نمی کند و اینترست یا بهره ای پرداخت نمی کند می تواند در صورت افت قیمت، باز هم اقدام به خرید کند.

حد تحمل ضرر ذهنی

این نکته ی مهم را در نظر داشته باشید که استاپ لاسی که در ابتدا تعیین می کنید چون در زمانی بوده که هنوز معامله را باز نکرده اید قطعا ذهن شما تحمل پذیرش آن مقدار را دارد، ولی اگر استاپ لاس را بردارید و حجم ضرر زیاد شود ذهن شما هرگز حاضر به پذیرش آن ضرر زیاد نمی شود و بالطبع این ضرر تا جایی ادامه پیدا می کند که حساب شما از دست می رود. پس به استاپ لاس کوچک خود پایبند باشید.

در این چهار مقاله سعی کردم تا شما را با انواع مشکلات و چالش هایی که در باب استاپ لاس یا حد ضرر در حین معامله با آن مواجه هستید بررسی و راهکارهای مناسب را برای آن ها ارائه دهم، در پایان این موضوع را هم در نظر داشته باشید که استاپ لاس جز جدا نشدنیه حرفه ی معامله گری می باشد و پذیرش آن بر خلاف ظاهر، منجر به سود شما خواهد شد.

مقالات مرتبط

ترس از دست دادن معامله گران

در هر زمانی از روز، هزاران بازار وجود دارد که منتظر شماهستند. صدها هزار نمودار در بیست و چهار ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته در حال نوسان و حرکت هستند که هر تیک آن می تواند براي شما پولسازي کند. برخوردن به معاملات از دست رفته می تواند چالشی واقعی براي معامله گران باشد، و هر روز شما با پول هایی سر و کار دارید که وارد حساب معاملاتی تان نشده اند. اینکه ببینید که این پول چقدر بوده است ذهنیت معامله گر را با چالشی جدي روبرو کرده و منجر به اشتباهات بزرگ در معامله گري می شود.

روانشناسی معاملاتی چیست و شامل چه بخش‌هاییست

سه اصل مهم در معامله گری را می توان شامل: روانشناسی ترید یا روانشناسی معاملاتی و روانشناسی بازار، استراتژی معاملاتی و نهایتا مدیریت ریسک و سرمایه دانست. احساسات تریدرها به عنوان نیروی محرک روانشناسی در تصمیمات معاملاتی آن ها عمل کرده و تصمیمات معاملاتی و اقتصادی را می توان ناشی از آن دانست.
روانشناسی بازار و روانشناسی ترید، دو مبحث متفاوت هستند که در این مقاله به اختصار به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم و مثال هایی از بازار خرسی و گاوی یا همان بریش (Bearish) و بولیش (Bullish) را می بینیم.

۵ مرحله معامله گری

پنج مرحله وجود دارد که هر معامله گري در طی سالهاي معامله گري ازآن عبور میکند. شما نمی توانید هیچ کدام از آنها را دور بزنید و نمیتوانید بدون اینکه با خود صادق باشید، بدانید که در کدام مرحله قرار دارید.

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X