عرضع و تقاضا چیست – مفهوم عرضه و تقاضا به زبان ساده

عرضه و تقاضا

مفهوم عرضه و تقاضا به زبان ساده

بارها شنیده ایم که عرضه و تقاضا قیمت را در بازارها تغییر می دهند. حتی عرضه و تقاضا به حدی مهم شده اند که یک سبک پرایس اکشن عرضه و تقاضا در تحلیل تکنیکال ارائه شده است.
در این مقاله می خواهیم مفهوم عرضه و تقاضا را به زبانی ساده و قابل فهم یاد بگیریم.

عرضه چیست؟

به تعریف ساده وقتی شما کالایی را می فروشید یا دوست دارید که بفروشید در واقع آن کالا را “عرضه” می کنید.

تقاضا چیست؟

باز به تعریف ساده وقتی شما کالایی را می خرید یا دوست دارید که بخرید در واقع برای آن کالا “تقاضا” ایجاد می کنید.

  • افزایش و کاهش عرضه و تقاضا و تاثیر آن روی قیمت ها
  • افزایش عرضه ی یک کالا منجر به کاهش قیمت آن می شود.
  • افزایش تقاضا برای یک کالا منجر به افزایش قیمت آن می شود.
  • کاهش عرضه ی یک کالا منجر به افزایش قیمت آن می شود.
  • کاهش تقاضا برای یک کالا منجر به کاهش قیمت آن می شود.

ممکن است برای شما مقاله معاملات برگشتی یا ادامه دهنده جالب باشد.

مثالی از مفهوم عرضه و تقاضا

بیایید با یک مثال ساده وضعیت های فوق را بررسی کنیم.

فرض کنید امروز صبح ساعت در بازار خشکبار، فروش برنج ایرانی با قیمت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان آغاز می شود.

در ساعت ۹ صبح ده تریلی بار برنج وارد بازار می شود.(افزایش عرضه) فروشندگان برنج به دلایل مختلفی مثلا کمبود جا برای انبار کردن برنج را ۹۰ هزار تومان قیمت گذاری می کنند تا خریداران بیشتری به سمت آن ها بیایند.

خریداران که قیمت را مناسب می بینند شروع به خرید می کنند.(افزایش تقاضا) از ظرفی در ساعت ۱۰ صبح خبر می رسد که برنج های یک شالیزار بزرگ دچار آفت شده و امسال خبری از برنج آن شالیزار نخواهد بود.(کاهش عرضه) فروشندگان با شنیدن این خبر سریعا به فکر افتاده و قیمت را بالا می برند، چرا؟ چون به این باور می رسند که کمبود برنج باعث خواهد شد تا مردم برای آن قیمت های بالاتری بپردازند. فروشندگان قیمت را به صورت پله ای تا ۱۲۰ هزار تومان بالا می برند و قیمت سقف تاریخیی خود را رد می کند. در ساعت ۱۲ خبر می رسد که دولت برای جبران کمبود برنج، تصمیم گرفته است تا برنج خارجی با کیفیت با قیمت مصوب ۸۰ هزار توامن وارد کند. (افزایش عرضه) مسلما فروشندگان در می یابند که این واردات سبب می شود که برنج های آن ها روی دستشان بماند. پس تصمیم می گیرند قیمت را کم کرده تا محصولشان به فروش برسد. در نهایت ساعت ۳ بعد از ظهر بازار برنج ایرانی با قیمت ۱۰۵ هزار تومان بسته می شود.

کندل روزانه ی قیمت برنج ایرانی به شکل زیر خواهد بود.

عرضه و تقاضا

تکنیکال و فاندامنتال در کنار هم مسیر عرضه و تقاضا را مشخص می کنند.

این یک مثال ساده از تاثیر تغییر میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت بود. حالا می توانید این مثال را به بازاری که در آن فعالیت می کنید تعمیم دهید. قطعا متوجه خواهید شد که چرا در مناطق حساسی، قیمت با واکنش های شدید مواجه می شود. حال می بینید که تاثیر خبرها و گران بودن یا ارزان بودن یک محصول چطور روی قیمت آن و حرکت قیمت آن تاثیر می گذارد.

حال در این میان شیطنت هایی نیز از بازارگردان سر می زند. مثلا انتشار خبرهای مثبت در سقف قیمت یا انتشار خبرهای منفی در کف قیمت. همه ی این شیطنت ها به این سبب است که بازارساز یا بازار گردان بتواند اردرهای سنگین خود را در سقف یا کف، پر و خالی کند.

حالا تکنیکالیست ها و فاندامنتالیست ها به ابزارهای متفاوتی رسیده اند که بتوانند مناطقی که قیمت با عرضه یا تقاضا مواجه می شود را شناسایی کنند.

قطعا شناسایی این مناطق به آسانی نخواهد بود، چرا که حالاتی رخ می دهد که مثلا افزایش عرضه و تقاضا با هم رخ دهد. اینجاست که جنگ واقعی بین خریداران و فروشندگان رخ می دهد و سبب می شود که حرکت شدیدی در جهت تیم پیروز رخ دهد.

مطمئنا معامله گرانی که به علم عرضه و تقاضا مسلط می شوند بهتر از سایرین می توانند جهت بازار را پیش بینی کرده و تصمیمات درست تری برای ورد به معاملاتشان بگیرند.
پس در پایان مجددا اشاره می کنیم که عرضه و تقاضای کالا عامل اصلی حرکت قیمت در بازار هستند.

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

“تحلیل شباهت‌های کلیدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ و امروز | رد کردن سطوح تاریخی معاملات و تشابه با نقطه برگشتی bull-bear”

با شکل گیری سطوح مقاومت جدید و احتمال رسیدن BitCoin به قیمت ۳۰۰۰۰ دلار، عدم حضور چشمگیر نهنگ ها باعث ایجاد شک نسبت به این روند صعودی و نقطه برگشتی مورد انتظار شده است. در سال ۲۰۱۹ هم روند قیمتی مشابه اما در بازه زمانی بسیار کوتاه تر را شاهد بودیم. در این مقاله شباهت های کلیدی چارت قیمت BitCoin و اندیکاتورهای موثر در تحلیل تکنیکال را بررسی می کنیم.

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار

مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال: راهنمای جامع برای معامله‌گران تازه‌کار؛ آشنایی با مفاهیم اولیه، نمودارها، الگوهای قیمتی و نشانگرهای تکنیکی. شروع مسیر موفقیت در بازارهای مالی از اینجا

بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک در سال ۲۰۲۲

بازار ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری مناسب می دانید؟ اگر یک صندوق سرمایه بزرگ باشید چقدر از سرمایه تحت مدیریت خود را وارد بازار کریپتوکارنسی می کنید؟ آیا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک یا همان Hedge Fund علاقمند به سرمایه گذاری در بازار رمز ارز شده اند و ریسک های آن را می پذیرند؟ در مقاله بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک به بررسی موضوع ورود صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hegde Fund) به حوزه بازار بین المللی ارز دیجیتال می پردازیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X