پرش لینک ها
۵ مرحله معامله گری

۵ مرحله معامله گری

۵ مرحله معامله گری

پنج مرحله وجود دارد که هر معامله گری در طی سالهای معامله گری ازآن عبور میکند. شما نمی توانید هیچ کدام از آنها را دور بزنید و نمیتوانید بدون اینکه با خود صادق باشید، بدانید که در کدام مرحله قرار دارید. 

مرحله یِ اول بی کفایتی ناخودآگاه

این مرحله در واقع همان فاز اولیه ای است که درآن یک معامله گر پاهای خود را اصطلاحا در آب بازار خیس میکند و به پلتفرم معاملاتی برای اولین بار نگاه می اندازد. در این مرحله ، یک معامله گر نمی داند که چقدر نمی داند، این مرحله محل خطرناکی برای ماندن است ولی قابل عبور است.تصمیماتی که معامله گر در این مرحله میگیرد قمارگونه است و متاسفانه این تصمیمات با یک فرایند تصمیم گیری منطقی هدایت نمی شود.معامله گرانی که در مرحله بی کفایتی ناخوداگاه قرار دارند هنوز قادر نیستند به نادانی خود اعتراف کنند. 

بعضی از خصوصیات یک معامله گر بی کفایت ناخودآگاه عبارتند از: 

معاملات را به طور تصادفی و بدون هیچ سیستم معامله گری تعریف شده ای باز می کند و می بندد. مدام رویکرد خود را معامله به معامله تغییر می دهد. از مبانی مدیریت ریسک و تعیین سایز پوزیشن استفاده نمی کند. جهت معامله خود را در نقطه ای از قیمت و بطورناگهانی تغییر می دهد. به راحتی با معاملات برنده دچار انگیزه شده و توجهی به معاملات بازنده ندارد. به خاطر برخی موفقیت های اولیه تا اخرین دلار سرمایه در بازار باقی می ماند. اغلب اوقات یک باخت تمام بردهایش را نابود میکند. 

در این مرحله ، معامله گرانی که بخت و اقبال با ایشان یار باشد و بتوانند نتایج خوبی داشته باشند به راه خود ادامه داده و وارد مرحله بعد می شوند، اما اغلب اوقات معامله گران در این مرحله سرمایه خود را از دست داده و با دلسردی اقرار می کنند که معامله گری به آسانی فشار دادن دکمه ماوس نبود و معمولا راه خود را ادامه نمی دهند. 

مرحله یِ دوم بی کفایتی آگاهانه

در این مرحله معامله گر دیگر می فهمد که چقدر دانسته هایش کوچک و کم است و متوجه می شود که باید روی خود کار کند و مطالعه بیشتری داشته باشد.باز هم با بردها انگیزه پیدا می کند و دستش به هرچیزی که برسد مطالعه میکند. اما همچنان با وجود اینکه وقت زیادی صرف یادگرفتن معامله گری کرده است، معامله گری است که مدام پول از دست میدهد. 

در این مرحله شروع میکند به سرزنش ابزارهایی که استفاده میکند، اندیکاتورها را مسبب اشتباهات می داند، تقصیر را گردن رانت اطلاعاتی و یا بازار غیر منصفانه می اندازد و کلا بدنبال یک بهانه خارج از خود می گردد. این مرحله بی کفایتی آگاهانه جز مرحله هایی است که خیلی طول می کشد. حتی بعضی از معامله گران پس از سالها درگیری با بازار هیچ وقت نمی توانند این مرحله را ترک کنند. شما می توانید فقط با طرح چند سوال از خود، از مشکلات بالقوه موجود در ذهنیت معامله گری و رویکرد عمومی تان آگاه شوید برای مثال: 

آیا من سیستم معامله گری ام را در شش ماه گذشته بیش از یک بار و بدون اینکه اجازه دهم کار کند ، عوض کرده ام؟ 

آیا من فعالانه معاملاتم را بررسی کرده ام تا ببینم کجای کار ایراد دارد؟  آیا هنوز دارم مرتکب اشتباهات تکانه ای می شویم که منجر به از دست دادن مقدار زیادی پول می شود؟  آیا یک اشتباه را در معامله گری دوباره و دوباره تکرار میکنم؟ 

پیشنهاد میدهم بنشینید و به سوالات فوق جواب بدهید.با خودتان صادق باشید حتی اگر حقیقت تلخ باشد.اگر به خودتان دروغ بگویید در این همین مرحله ای که هستید گیر می کنید و قادر نیستید خودتان را بعنوان یک معامله گر متحول کنید و بهبود بیابید. 

۵ مرحله معامله گری

مرحله یِ سوم زمان آهان گفتن

شاید کلیشه ای بنظر بیاید ولی این مرحله زمانی است که معامله گر مسئولیت رفتار و اعمال معامله گری خود را می پذیرد. معامله گر در این مرحله می فهمد که اشتباهات گذشته و رفتار نادرستش او را بجایی نمی برد.اگر معامله گر در انجام این کار جدی باشد، تنها یک راه برای ادامه وجود دارد و آن هم پیروی از مبانی ای است که منجر به یک ذهنیت جدید در او میشود یعنی: 

تغییر دادن سیستم معاملاتی اش را متوقف میکند و تمرکز خود را روی سیستمی قرار میدهد که روی آن کار می کند. 

شروع به پایِش رفتارش می کند تا درآن الگوهای منفی رفتاری را پیدا کند. از یک برنامه منظم روزانه در معامله گری استفاده میکند، شروع به استفاده از پلن معاملاتی و نگهداشتن ژورنال معاملاتی میکند . 

 او اکنون درک میکند که ورود به پوزیشن تنها یک قسمت از سیستمش است و برای اینکه سود ده باشد، باید روی همه یِ اجزای تشکیل دهنده یِ سیستمش کار کند. 

مرحله یِ چهارم کفایت آگاهانه

معامله گر اکنون شروع به تحقق بخشیدن به همه یِ موارد مربوط به معامله گری می کند.اگرچه هنوز معامله گری کار راحتی برایش نیست و نتایج بدست آمده با کمال واقعی خیلی فاصله دارد.او اکنون اهمیت تفکر فرایند محور را درک میکند و از تمرکز صرف روی نتیجه یِ معاملاتش دست بر می دارد. 

در این مرحله شروع به یک رشد آهسته در نمودار سرمایه شان میکنند. نظم و انضباط ،کنترل احساسات و مدیریت ریسک مناسب در این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است و داشتن یک رویکرد بلند مدت مانع از برگشت معامله گر به عادتهای گذشته اش میشود. ژورنال معاملاتی در این مرحله مهمترین همدم او میشود زیرا در او یک نگاه عینی بر عملکرد و رفتارش بوجود می آورد. 

معامله گرانی که در این مرحله هستند استعداد زیادی برای رفتن به مرحله یِ بعد (مرحله یِ نهایی)دارند. این معامله گران میتوانند ببینند که کارشان به ثمر نشسته و ارزش وقت و هزینه را داشته ، آنها سیستم مبتنی بر آرزو را متوقف کرده و تمرکز خود را بر رویکرد فرآیند محور قرار میدهند. 

۵ مرحله معامله گری

مرحله یِ پنجم کفایت ناخودآگاه

و این مرحله زمانی است که معامله گری ملال آور شده و باید هم خسته کننده باشد!! تا این مرحله، معامله گر سالها میشود که دارد مانیتور را نگاه میکند و با یک ستاپ صدهابار و بلکه هزاران بار پوزیشن گرفته است. او الان دیگر دقیقا میداند که ستاپی که کار میکند چقدر کارایی دارد و معامله برایش تبدیل به بازی صبر شده است. معامله گری اکنون برایش آنقدر شخصی سازی شده که که نمی تواند هر معامله را ببرد و ازآن مهمتر ، دیگر به باختهایش بخاطر پیروی از قوانینش چندان اهمیت نمی دهد. اکنون معامله گری برایش تبدیل به فعالیت تشخیص الگوها، مدیریت ریسک و بهبود مستمر شده است. معامله گری که در این مرحله قراردارد، تشنه بهبود مستمر بوده و به طور مستمر بازار را بررسی میکند. مدام اثر بخشی روشش را ارزیابی میکند و موفقیت ها و بهبودهایی که برایش حاصل میشود موتور محرک ادامه کارش می شود.

در حال حاضر شما در چه مرحله ای قرار دارید؟

معامله گر بودن سفری به اندازه یک عمر برای بهبود و کشف خود است. بازارها هر روز چیزی به شما درس میدهند.در واقع پلن معاملاتی ای که برای معامله گر پولسازی کند، می تواند به سادگی کششی از شخصیت معامله گر با همه یِ کفایتها و ناکارآمدی هایش بشمار بیاید. 

بنابراین کاری که الان باید بکنید اینست که اگر هنوز یک معامله گر سود ده نیستید، بنشینید و نگاه عمیقی به خود بیاندازید و بعد سعی کنید به سوال ذیل پاسخ دهید: 

در حال حاضر در چه مرحله ای قرار دارید؟ سعی کنید به این سوال به بهترین وجه و صادقانه جواب دهید. زمانی که به این سوال پاسخ می دهید در واقع باید بتوانید عواقبی که در حال حاضر دارید تحمل میکنید را در ذهن تان مرور کنید. باید بتوانید در مسیر بهبود وضعیت خود به صورت آهسته آهسته قرار گیریدتا اینکه بالاخره یک روز به سوددهی قابل کنترل دست یابید. 

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
کشیدن