۷ نکته برای معامله گری منضبط

۷ نکته برای معامله گری منضبط

شروع این مقاله با یه سوالی خیلی مهم هستش

معنی ، آنچه را که میبینی معامله کن ، چیست؟ 

جمله ي (آنچه را که میبینی معامله کن)، عبارتی است که معامله گران دوستش دارند . با این حال معنی درستی که پشت این عبارتست نا شناخته مانده است.در پایان این مقاله شما این را خواهید فهمید که چرا احتمالا آنچه را که میبینید معامله نمیکنید. 

 

آنچه را که میبینی معامله کن در برابر آنچه را که فکر میکنی معامله کن

در حالیکه معامله گري آنچه می بینید مناسب ترین سناریویی را شرح میدهد که در آن معامله گران تصمیمات عینی و مبتنی بر تحلیل قیمت را می گیرند، معامله گريِ آنچه فکر میکنید دقیقا در مقابل آن قرار داشته و همان چیزي است که اکثریت معامله گران تصمیمات معامله گري شان بر مبناي آن اتخاذ می کنند. یعنی تصمیم گیري بر اساس محرکهاي احساساتی ، تکانه اي و افکار واهی و پوچ.

۷ نکته برای معامله گری منضبط

هفت ترفند براي اینکه در مفهوم آنچه میبینی معامله کن استاد شوید

ترفند۱- قانون ۵ ثانیه

قبل از اینکه در معامله‌يِ بعدي دکمه ورود را فشار دهید، چند ثانیه مکث کنید و از خودتان بپرسید آیا واقعا می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ انگشتتان را از روي ماوس بردارید، یک قدم به عقب بروید و کُل چارت قیمت را نگاه کنید.مفهوم یک حرفه اي چطور عمل میکند براي بسیاري از معامله گران ناشناخته است. 

ترفند۲- یک کندل بیشتر صبر کنید

این ترفند چیزي است که تحول بزرگی را در زندگی بسیاري از معامله گران بوجود اورده است. بسیاري از اشتباهات معامله گري را می توان به ورود زود هنگام به پوزیشنی که هنوز همه معیارهاي ورود را نداشته است نسبت داد. اگر قبل از تصمیم به انجام معامله فقط یک کندل بیشتر صبر کنید این کار عملکرد معامله گري شما را بسیار تحت تاثیر خود قرار میدهدزیرا که وارد بسیاري از پوزیشن ها نخواهید شد. اگر شروع به انجام این تمرین کنید آن وقت خواهید دید که فهمیدن اینکه احساسات چگونه معامله گري شما را تحت تاثیر قرار می دادند انقدر ها هم سخت نیست. 

ترفند۳- تصمیم گیري کندل به کندل

تصمیم به ورود در معامله در زمانی که هنوز کندل تایم فریمی که درآن هستید بسته نشده اغلب اوقات، البته نه همیشه، علت اشتباهات احساسی و تکانه ايِ معامله گري است. بخصوص در مورد معامله گران مبتدي می توان گفت عدم ورود به معامله در میانه کندل در عملکرد معامله گري ایشان تاثیر بزرگی می تواند داشته باشد. شاید خیلی ها چنین اعتقادي نداشته باشند ولی به شما قول می دهم که اگر این ترفند را امتحان کنید و و با ورود در میانه يِ کندل مقایسه کنید تفاوت این دو روش را بخوبی احساس خواهید کرد. درست مانند ترفند قبلی ، همین که شروع کنید از این مفهوم استفاده کنید ، متوجه خواهید شد که اغلب اوقات قربانی تصمیمات معامله گري تکانه اي خود بوده اید بخصوص در زمانهایی که تمام روز را به مانیتور و چارت قیمت چشم دوخته بودید. 

۷ نکته برای معامله گری منضبط

ترفند۴- از چک لیست کتبی استفاده کنید

این مورد بسیار مهم است. همه يِ معیارهاي ورود خود را بنویسید و لیست آنها را جلوي خود قرار دهید.معمولا اگر قوانین را بتوانید جلوي خود ببینید کمتر علاقه دارید که آنها را زیر پا بگذارید.

ترفند۵- معامله گري و رسم نمودار را جداگانه انجام دهید

ما اغلب اوقات معامله گران را براي کشیدن نمودارها و انجام تحلیل و تماشاي نمودار قیمت ،به استفاده از ابزار هاي مختص نمودار کشیدن مانند(tradingview.com) تشویق میکنیم . معامله گرانی که فقط از یک پلتفرم هم براي تحلیل نمودار قیمت و هم براي اجراي معاملات و اُردر گذاري استفاده میکنند (به خاطر اینکه هم خطوط اجراي معامله و ورود را و هم خطوط رسم شدن جهت تحلیل را یکجا با هم می بینند) بیشتر مستعد انجام اشتباهات معامله گري احساسی هستند. در مقاله يِ دیگري شرح خواهیم داد که چگونه میتوان تحلیل و اجرا را از هم جداسازي کرد.(شاید درآینده يِ نزدیک) 

ترفند۶- براي سناریوهاي خرید و فروش پلن معاملاتی داشته باشید

زمانی که پلن معاملاتی خود را می نویسید،همیشه یک پلن براي سناریوهاي هم خرید و هم فروش داشته باشید.حتی اگر بازار خیلی هم گاوي(صعودي) بنظر می رسیداز خودتان بپرسید که چه اتفاقی باید بیافتد که بتوانم پوزیشن فروش بگیرم،قیمت باید کجا باشد ؟ این رویکرد به شما کمک می کند تا باذهن باز و منعطف در بازار حضور داشته باشید. اگر تمرکز زیادي روي یک سمت بازار داشته باشید، آن وقت همیشه در ذهن تان زمزمه می کنید که یک معامله جدید باید باز کنید و بر مبناي نظر یک طرفه تان اقدام کنید که این ضربه زننده است.

ترفند۷- از نظرات سایرین صرف نظر کنید

بعنوان یک معامله گر باید مسئولیت تمامی اعمالتان را بر عهده بگیرید. شما نیاز به یک رویکرد منسجم و اعتماد به روشها و توانایی هایتان دارید.در قبال قوانین و رویکردهایتان کاملا شفاف باشید. باید ازگوش کردن به نظرات افراد دیگر اجتناب کنید.زیرا منجر به تعصب تایید می شود و باعث معامله گریی بدون اعتماد به نفس و با اعتقاد متزلزل می گردد.

نتیجه: معنی واقعی آنچه را که میبینی معامله کن چیست؟

امیدوارم مفهوم واقعی آنچه را که میبینی معامله کن براي تان روشن شده باشد.بسیاري از معامله گران هستند که بارها و بارها قربانی ندانستن نحوه معامله گري انچه میبینند می شوند. و بطور مستمربجاي اینکه تصمیمات بر مبناي تحلیل و اهداف عینی بگیرند، بیشتر بر مبناي احساسات و واکنش هاي تکانه اي عمل می کنند.

مقالات مرتبط

ترس از دست دادن معامله گران

در هر زمانی از روز، هزاران بازار وجود دارد که منتظر شماهستند. صدها هزار نمودار در بیست و چهار ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته در حال نوسان و حرکت هستند که هر تیک آن می تواند براي شما پولسازي کند. برخوردن به معاملات از دست رفته می تواند چالشی واقعی براي معامله گران باشد، و هر روز شما با پول هایی سر و کار دارید که وارد حساب معاملاتی تان نشده اند. اینکه ببینید که این پول چقدر بوده است ذهنیت معامله گر را با چالشی جدي روبرو کرده و منجر به اشتباهات بزرگ در معامله گري می شود.

۵ مرحله معامله گری

پنج مرحله وجود دارد که هر معامله گري در طی سالهاي معامله گري ازآن عبور میکند. شما نمی توانید هیچ کدام از آنها را دور بزنید و نمیتوانید بدون اینکه با خود صادق باشید، بدانید که در کدام مرحله قرار دارید.

چیزهایی که معامله گران می توانند از یک قمارباز حرفه اي یاد بگیرند

کتی هولبرت یک قمار باز حرفه اي است که پول بسیاري از بازیهاي بلک جک، پوکر و اسلات در طی سالهاي متمادي بدست آورده است، اخیرا کتابی از این خانم خواندم به نام جادوي قُمار که درآن خصوصیات یک قمار باز برجسته به نمایش درآمده است. یکی از قطعات این متن خیلی نظرم را جلب کرد، براي اینکه می تواند عملکرد معامله گران را بسیار بهبود بخشد و از اشتباهات غیر ضروري و ناخواسته اجتناب کند ، لذا اجازه دهید این قطعه از متن را براي تان در این مقاله بیاورم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X