آشنایی مقدماتی با روانشناسی ترید در ۲۰۲۲

روانشناسی ترید

آشنایی مقدماتی با روانشناسی ترید

روانشناسی معاملات به مجموعه اقداماتی گفته میشود که به یک معامله گر کمک می کند تا احساسات و حال روحی خود را هنگام ترید کنترل کند و به موفقیت در معاملات برسد.

 روانشناسی معاملات نمایانگر جنبه های مختلفی از رفتار، شخصیت و عادات فردی یک معامله گر است که بر رفتار او در معاملات هم تاثیر می گذارد.

 تسلط بر این اصول می تواند به اندازه سایر مهارت های یک معامله گر مثل تسلط بر اصول تکنیکال، تجربه معامله گری، روش تحلیلی، داشتن استراتژی، مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک ، اثر گذار باشد.

واکنش های احساسی در ترید

 از مهمترین جنبه های روانشناسی معاملات می توان به داشتن نظم انضباط ،ریسک پذیری و کنترل احساسات اشاره کرد .

چهار احساس غالب : ترس و طمع امید و ناامیدی از احساسات رایج انسانی هستند که در بازارهای مالی به وفور خود را نشان داده و دلیل بسیاری از رفتار های قیمتی روی نمودار هستند.

 روانشناسی به طور ویژه به آن بخش از احساسات و رفتارهای انسانی اشاره دارد که در زمان ترید بر واکنش های معامله گر در بازار اثر می گذارد . ما در روانشناسی ترید قصد شناخت این احساسات و تسلط بر آنها را داریم که دوتا از این احساسات ترس و طمع هستند.

حرص و طمع در ترید

با حرص و طمع شروع کنیم ، حرص و طمع را می‌توان اینگونه تعریف کرد: تمایل بیش از حد به ثروت اندوزی و پول درآوردن.

 این حرص و طمع میتواند آنقدر زیاد شود که گاهی منطق و عقلانیت و قضاوت فرد را مختل کند. بنابراین این ویژگی زمینه‌ساز بسیاری از رفتارهای مخرب یک معامله گر در بازار خواهد شد 

ریسک بالا

بازار معاملات به‌خودی‌خود با ریسک بالا و هیجانات همراه است، حال اگر با ریسک های بسیار بالا و غیر منطقی ، یا خرید یک ارز  یا سهم بدون شناخت آن و بدون تحلیل ، فقط به این دلیل که قیمت ها به سرعت در حال افزایش است ، حتی رفتارهای مانند اصرار به ماندن و کسب سود بیشتر در معامله ای که به سود خود رسیده‌ایم و طبق استراتژی ما زمان بستن معامله است،  نشان‌دهنده حرص و طمع ما در این بازار است.

 حتی مثال های بیشتری هم برای این موضوع وجود دارد مانند : بیش از حد ترید کردن با باز کردن معاملات خارج از استراتژی ، وارد کردن سرمایه زیاد در یک پوزیشن معاملاتی بدون رعایت کردن حجم یا سرمایه در دسترس و مثال هایی از این دست ….

همه این رفتار ها ریشه در همان حرص و طمع معامله‌گر دارد که منجر به نتایج دلخراشی میشود .معمولاً در بازارهای دارایی محور در پایان یک روند صعودی ما شاهد حرص و طمع حاکم بر بازار هستیم .وقتی که حدس و گمان ها افزایش می یابد و افراد به راحتی بخش زیادی از سرمایه خود را وارد بازار می‌کند تا به خیال خودشان به سودهای نجومی دست یابند.

احساس ترس در ترید

ترس باعث میشود که معامله گران به دلیل نگرانی از ضررهای بزرگ معاملات خود را زودتر از حد معین ببندند و یا حتی ریسک منطقی که برای فعالیت در بازار لازم است را نپذیرد ، در روندهای نزولی بازار به شدت شاهد ترس هستیم و این حس است که باعث می شود معامله گران با عجله از بازار خارج شوند.

در این نقطه است که روانشناسی معاملات به کمک تریدر هایی می آید که از تحلیل تکنیکال درستی برخوردارند .

نمودار قیمت می تواند نشان دهنده طیف گسترده ای از احساسات معامله گران باشد ، یک معامله گر موفق با شناخت درست احساسات حاکم بر بازار می تواند فرصت های بسیار خوبی برای کسب سود از بازار را پیدا کند.

نقش تحلیل تکنیکال کجاست؟

نمودار قیمت می تواند نشان دهنده طیف گسترده ای از احساسات معامله گران باشد ، یک معامله گر موفق با شناخت درست احساسات حاکم بر بازار می تواند فرصت های بسیار خوبی برای کسب سود از بازار را پیدا کند.

 برای دستیابی به این حد  از شناخت احساسات در بازار، شما نیاز دارید که تحرکات بازار را به خوبی بشناسید که این به نوبه خود نیازمند تسلط و تمرین روی مباحث روانشناسی معاملات است.

 یک تحلیلگر تکنیکال باید علاوه  بر روش تحلیلی خود نسبت به شناخت احساسات بازار هم اقدام کند

 علم روانشناسی ترید برای تمام معامله‌گران بسیار با اهمیت است پس توصیه جدی ما به تمام تریدرهای بازارهای مالی این است : اگر می خواهید در زمان زودتری به سود های واقعی برسید و در این بازار موفق باشید از این راز موفقیت یعنی روانشناسی ترید غافل نمانید.

برای مشاهده دیگر مقالات آموزشی ما در زمینه روانشناسی ترید به صفحه سایکو ترید سر بزنید.

مقالات مرتبط

روانشناسی معاملاتی چیست و شامل چه بخش‌هاییست

سه اصل مهم در معامله گری را می توان شامل: روانشناسی ترید یا روانشناسی معاملاتی و روانشناسی بازار، استراتژی معاملاتی و نهایتا مدیریت ریسک و سرمایه دانست. احساسات تریدرها به عنوان نیروی محرک روانشناسی در تصمیمات معاملاتی آن ها عمل کرده و تصمیمات معاملاتی و اقتصادی را می توان ناشی از آن دانست.
روانشناسی بازار و روانشناسی ترید، دو مبحث متفاوت هستند که در این مقاله به اختصار به بررسی تفاوت های آن ها پرداختیم و مثال هایی از بازار خرسی و گاوی یا همان بریش (Bearish) و بولیش (Bullish) را می بینیم.

بررسی ۹ راهکار در روانشناسی ترید

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که ابزار های اساسی روانشناسی ترید که متخصصان این صنعت در معاملات شان از آنها استفاده می کنند چه چیزهایی هستند؟
در این مقاله نگاهی به این ابزارها می‌اندازیم.
| بررسی چند راهکار در روانشناسی ترید

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک در سال ۲۰۲۲

بازار ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری مناسب می دانید؟ اگر یک صندوق سرمایه بزرگ باشید چقدر از سرمایه تحت مدیریت خود را وارد بازار کریپتوکارنسی می کنید؟ آیا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک یا همان Hedge Fund علاقمند به سرمایه گذاری در بازار رمز ارز شده اند و ریسک های آن را می پذیرند؟ در مقاله بیت کوین و صندوق های پوشش ریسک به بررسی موضوع ورود صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hegde Fund) به حوزه بازار بین المللی ارز دیجیتال می پردازیم.

راهنمای جامع: آشنایی با انواع نمودارهای قیمتی در تحلیل تکنیکال

“آشنایی با نمودارهای قیمتی مهم‌ترین مرحله در یادگیری تحلیل تکنیکال است. در این مقاله جامع، به بررسی انواع نمودارهای قیمتی از جمله خطی، شمعی، بار و نقطه-شکست پرداخته‌ایم و نحوه کارکرد، مزایا و کاربردهای هر نوع را توضیح داده‌ایم. همچنین راهنمایی‌هایی برای انتخاب بهترین نمودار قیمتی بر اساس نیازها و سطح دانش ارائه می‌دهیم

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X