تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۰ بازار سال ۲۰۲۳

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۰ بازار سال ۲۰۲۳

بازار وال استریت،  در هفته ۱۰  بازار سال ۲۰۲۳ ، روند نزولی را تجربه کرد و کلیت بازار سهام وال استریت در یک هفته گذشته با نزول و در آخرین روز هفته با نزول شدیدی همراه بوده است. در گزارش این هفته روند شاخص ها و اتفاقات مهم در هفته گذشته را بررسی می کنیم.

 

نقشه بازار

شاخص S&P 500 در روز جمعه ۴.۵۵ درصد در هفته سقوط کرد و در ۳۸۶۱.۵۹ واحد قرار گرفت و در سه جلسه از پنج جلسه ضرر کرد. عقب نشینی شاخص معیار بدترین عملکرد هفتگی خود را از سپتامبر سال گذشته نشان داد. این احساسات با شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به سنا و مجلس نمایندگان، داده های داغ اقتصادی و دو تحول منفی قابل توجه در بخش مالی کاهش یافت.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

با عطف به عملکرد هفتگی بخش S&P 500 ،  همه ۱۱ بخش با سقوط بیش از ۸ درصدی در میان حماسه بانک سیلیکون ولی، به پایان رسید. استیپل های مصرف کننده کمترین کاهش را داشتند. در زیر نقشه شاخص S&P500 را مشاهده می‌کنید.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

اخبار اقتصادی مهم در این هفته

پاول در شهادت دو روزه خود در مورد گزارش سیاست پولی شش ماهه گفت که با توجه به داده های اقتصادی اخیر قوی تر از حد انتظار، بانک مرکزی پذیرای نرخ های بهره بالاتر است. رئیس فدرال رزرو همچنین تاکید کرد که سیاست گذاران هنوز تصمیمی در مورد افزایش سریع نرخ بهره نگرفته اند. اظهارات او توسط معامله گران به عنوان تندرو تلقی شد، آنها به شدت انتظارات خود را به ۸۰ درصد برای افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در جلسه کمیته سیاست پولی آتی در اواخر این ماه تغییر دادند.

 

انحلال بانک دوستدار رمزنگاری Silvergate   و سقوط واحد SVB Financial ، بانک سیلیکون ولی، عناوین اخبار پنجشنبه و جمعه را تحت تأثیر قرار دادند. هر دو رویداد – به ویژه بحران نقدینگی در دومی – در سراسر بخش مالی انعکاس یافت و سایر سهام بانک ها را پایین آورد.

 

بانک سیلیکون ولی روز جمعه توسط شرکت بیمه سپرده فدرال تصاحب شد. این بزرگترین ورشکستگی بانک از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ بود. با این حال، چندین تحلیلگر وال استریت گفتند که عقب نشینی در سهام بانکی ناشی از حماسه یک واکنش بیش از حد است و نشان دهنده ضعف سیستمی نیست. صرف نظر از این، این رویداد باعث شد که فعالان بازار مجدداً انتظارات خود را برای افزایش ۵۰ واحدی به کمتر از ۴۰ درصد تعدیل کنند، زیرا تمایل فدرال رزرو را برای تهدید احتمالی بی ثباتی مالی با ادامه افزایش نرخ بهره ارزیابی کردند.

 

داده های اقتصادی در طول هفته تا حد زیادی حول محور بازار کار بود. روز چهارشنبه، حقوق و دستمزد خصوصی ADP برای ماه فوریه بالاتر از حد توافق بود، در حالی که ارقام ژانویه JOLTS کمتر از حد انتظار کاهش یافت. هر دو مجموعه داده به پایداری پایدار در بازار کار اشاره کردند. در مقابل، در نشانه ای از سرد شدن، تعداد آمریکایی هایی که برای درخواست های هفتگی بیکاری ثبت نام کردند، به طور غیرمنتظره ای افزایش یافت و برای اولین بار در ژانویه از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

تقویم اقتصادی با گزارش مشاغل مورد انتظار روز جمعه به اوج خود رسید که تصویر متفاوتی را ترسیم کرد. حقوق و دستمزد غیرکشاورزی بیش از حد انتظار افزایش یافت، در حالی که نرخ بیکاری تقویت شد. میانگین درآمد ساعتی افزایش یافت اما نه به اندازه مورد انتظار.

 

روزهای پایانی SVB

روزهای پایانی SVB به عنوان یکی از سریع ترین بانک ها در تاریخ ثبت خواهد شد. تنها در ۲۴ ساعت، بانک سیلیکون ولی در روز پنجشنبه شاهد خروج سریع سپرده‌های ۴۲ میلیارد دلاری بود و به سرعت خود را در یک بازی جبرانی دید که در نهایت پس از شکست در فروش دارایی‌ها به اندازه کافی سریع برای رفع برداشت، از دست رفت.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

اما مشکلات بانک ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به چند روز داشت. ماه‌های زیادی در حال ساخت بود و به روزهای اولیه همه‌گیری ویروس کرونا برمی‌گشت، زمانی که فناوری در مد بود و شرکت‌ها مبالغ هنگفتی پول نقد از سرمایه‌گذاران خطرپذیر جمع‌آوری کردند.

 

SVB با ریشه های عمیق خود در صنعت فناوری، شریک منتخب بسیاری از این شرکت های نوپا و دارای پول نقد است که میلیاردها دلار به خزانه بانک ریخته و سپرده های آن را تقویت کردند.

 

در زمانی که نقدینگی فراوان در اقتصاد کاهش می‌یابد، به دلیل نرخ‌های بهره بسیار پایین و محرک‌های مالی، SVB در تلاش برای وام دادن به آن بود. وام دهنده مستقر در کالیفرنیا در عوض تصمیم گرفت سپرده ها را بیشتر در اوراق قرضه بلندمدت خزانه داری ایالات متحده سرمایه گذاری کند که به آن اجازه می دهد بازدهی داشته باشد، البته فقط چند درصد.

 

زمانی که نرخ‌های بهره پایین بود، به خوبی کار می‌کرد، زیرا قیمت اوراق خزانه‌داری که برعکس نرخ‌ها معامله می‌کردند، در ترازنامه‌اش ثابت ماند، اما همه چیز تغییر کرد. فدرال رزرو متوجه شد که تورم گذرا نیست و سریع ترین سرعت خود را برای افزایش نرخ در بیش از چهار دهه گذشته آغاز کرد.

 

SVB اکنون با یک مشکل واقعی روبرو شده بود: قیمت اوراق قرضه آن، که به صورت معکوس نسبت به نرخ ها معامله می شود، به شدت در حال کاهش بود و زمان زیادی نگذشته بود که روی یک تن از دارایی های کم بازده که در زیر آب بودند، نشست.

این بانک زیان‌های غیرقابل تحقق عظیمی در اوراق بهادار داشت که نیاز به جابجایی و سریع داشت. مشتریان فناوری وام دهنده از قبل از سپرده های خود استفاده می کردند زیرا افزایش هزینه ها و نرخ ها شروع به کاهش کردند.

 

راه حل وام دهندگان این بود که اوراق قرضه بلندمدت کم بازده خود را بفروشد و اوراق قرضه کوتاه مدتی بخرد که اکنون در بحبوحه فدرال رزرو مصمم برای بالا بردن نرخ ها به سطوح محدود کننده هرچه سریعتر بازدهی بسیار جذاب تری داشتند.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

این بانک طی نامه ای از این راه حل برای سهامداران پرده برداری کرد و با تخمین زیان ۱.۸ میلیارد دلاری از فروش پرتفوی اوراق قرضه خود و همچنین برنامه های دقیقی برای افزایش حدود ۲.۲۵ میلیارد دلار سرمایه برای تقویت مالی خود، ارائه کرد.

 

اما بخش عمده ای از سرمایه گذاران و مشتریان حاضر به انتظار نبودند. مشتریان با نادیده گرفتن فراخوان «آرام بمانید» از سوی گرگ بکر، مدیر عامل SVB، سرعت برداشت را افزایش دادند و وام دهنده را به ورطه ورشکستگی خیره کردند.

 

تحلیل شاخص S&P500

ابتدا نگاهی به تحلیل هفته گذشته داشته باشیم:

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

با توجه به سنتیمنت منفی بازار و احتمال افزایش ۰.۵% نرخ بهره بانک مرکزی، ناحیه تقاضای زردرنگ محل برگشت قیمت می‌تواند باشد. به علاوه اینکه احتمال رسیدن به کف تی‌آر هم محتمله. ولی با توجه به اینکه ۲ هفته تا اعلام نرخ بهره زمان مونده و این روند نزولی در بیس (منطقه تقاضا) مهمی قرار داره احتمال یک اصلاح به سمت بالا (در روند نزولی) هست. بنابراین بالارفتن قیمت از همین منطقه ۳۹۰۰ تا ۴۱۰۰ احتمال بیشتری داره، اما ۳۰ درصد هم امکان داره این روند نزولی ادامه پیدا کنه تا محدوده ۳۷۵۰ و پس از اون (شاید با خبر CPI) این اصلاح به سمت بالا رخ بدهد.

تحلیل هفتگی وال استریت هفته 10

 

 

 

مقالات مرتبط

تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین

این هفته شاهد روند کاهشی در بازار سهام آمریکا، قیمت دلار استرالیا در بازار فارکس و همینطور قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال بودیم. این اتفاقات چقدر به هم وابسته هستند و این قیمت ها و شاخص ها چطور با هم مرتبط هستند؟ ارائه گزارشات مثبت ارنینگ (Earning) مایکروسافت و اپل و تسلا توانست در این بازار قرمز رنگ، برای این سه شرکت رنگ سبز و روند مثبت را به همراه داشته باشد
افزایش نرخ تورم در آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا تمایل سیاستگذاران مالی را به سمت سیاست های انقباضی پولی برده تا بتوانند تورم را مهار کنند، این تصمیمات چگونه بر بازارهای مالی جهانی تاثیرگذار خواهد بود؟
برای پاسخ این سوالات شما را مطالعه این مقاله و ویدئو تحلیل هفتگی وال استریت با آبتین دعوت می کنیم.

تحلیل هفتگی وال استریت، هفته ۱۸ بازار سال ۲۰۲۲

هفته پرنوسان و پرهیجان ۱۸ بازارهای مالی با تصمیم افزایش نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا همراه بود. بازار وال استریت واکنش بسیار خوبی به تصمیمات فدرال رزو نشان داد، اما مدت زیادی نتوانست در مقابل روند نزولی بازارهای سرمایه دوام بیاورد.
قرنطینه های چین هم همچنان به کاهش ارزش دلار استرالیا دامن زد و شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا و کاهش ارزش پول انگستان و استرالیا هستیم. تحلیل چرات شاخص S&P به ما می گوید که روند نزولی هنوز تمام نشده اما شاید بتوان در هفته یا هفته های آتی از پوزیشن های Sell به پوزیشن های Buy تغییر رویه بدهیم.
در مقاله و ویدئو اختصاصی مجموعه ATS تحلیل هفتگی بازار و پیش بینی هفته آینده را مشاهده کنید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
X